Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kolejki w ZUS w Olsztynie. Od dziś przyjmowane są wnioski uprawnionych do wcześniejszej emerytury

Znowelizowana ustawa o emeryturach i rentach  obniża wiek emerytalny do 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Przepisy o obniżeniu wieku emerytalnego wejdą w życie 1 października.

Zainteresowanie jest bardzo duże. W olsztyńskim oddziale zakładu kolejki ustawiały się od wczesnych godzin rannych. Tylko przez kilka pierwszych godzin wnioski złożyło prawie 400 osób. Praca szła sprawnie i bez większych komplikacji, co potwierdzali sami petenci.

Od lipca we wszystkich oddziałach ZUS w całym kraju dyżurują doradcy emerytalni, wyposażeni w specjalne kalkulatory. Jak wyjaśnia Joanna Kwiatek, kierownik referatu informacji emerytalno-rentowej w olsztyńskim ZUS-ie, narzędzie to służy do wyliczenia wysokości świadczenia. Ludzie, którzy korzystają z pomocy doradców zazwyczaj pytają o to jak oblicza się emeryturę, o najkorzystniejszy moment zakończenia aktywności zawodowej oraz o to jak wypełnić wniosek. Z kontaktu z doradcą dotychczas skorzystało ponad 9 tysięcy osób. To potencjalni przyszli emeryci.

Mirosław Bujnowski pełniący obowiązki dyrektora oddziału ZUS w Olsztynie zapewnia, że placówka jest przygotowana do pracy zarówno na salach obsługi klientów jak i na zapleczu, gdzie decyzje o emeryturach będą wydawane.

Minister pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska przypomina, że skorzystanie z wcześniejszego przejścia na emeryturę to nie wymóg, a wybór. Decyzję warto dobrze przemyśleć. Im dłużej pracujemy, tym wyższe będziemy mieć świadczenie w przyszłości. Według wyliczeń resortu każdy przepracowany rok przez osoby mające uprawnienia do przejścia na wcześniejszą emeryturę podwyższy późniejsze świadczenie o średnio 8 procent.

Szacuje się, że tylko w Olszynie, w związku z wejściem w życie ustawy wniosek o świadczenie emerytalne  złoży 10 tysięcy osób. Uprawnionych jest dwa razy więcej.

Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej

Przyszli emeryci odwiedzają olsztyński oddział ZUS. Fot. K. Grabowska

Przyszli emeryci odwiedzają olsztyński oddział ZUS. Fot. K. Grabowska

Autor: KGrabowska
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ZUS, emerytura, emeryt
ZUS ostrzega przed naciągaczami! Oferują starszym osobom płatne usługi

  ZUS ostrzega przed naciągaczami podszywającymi się pod pracowników tej instytucji. Fałszywi pracownicy przychodzą do domów starszych osób i oferują płatne usługi. Ostatnio - dotyczące przejścia...

Zamknij
RadioOlsztynTV