Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kolegium rady nie zaskarży decyzji wojewody do sądu

przewodniczący Rady Miasta Olsztyna Jan Tandyrak (od lewej), obok prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. Fot. A. Minkowska

Kolegium Rady Miasta Olsztyna nie odwoła się do sądu od decyzji wojewody o unieważnienie oświadczenia rady w sprawie MPEC-u – poinformował Radio Olsztyn przewodniczący rady Jan Tandyrak po piątkowym posiedzeniu kolegium.

– Podczas dyskusji przeważył pogląd, że do sądu idzie się, gdy jest się pewnym wygranej; natomiast czytając decyzję wojewody takiej pewności nie mam – powiedział przewodniczący Tandyrak i dodał: – Wojewoda w decyzji wyraźnie podkreśla, że rada ma prawo wydawać oświadczenia, ale nie może wchodzić na działkę prezydenta.

Ostateczną decyzję podejmą wszyscy radni na najbliższej sesji rady miasta 30 kwietnia. – Niezależnie od tego radni otrzymają od prezydenta projekt uchwały w sprawie inwestycji MPEC-u – powiedział Tandyrak

Przypomnijmy, że wojewoda warmińsko-mazurski unieważnił oświadczenia Rady Miasta Olsztyna z 29 stycznia wyrażające poparcie dla planów spółki MPEC budowy elektrociepłowni wraz ze spalarnią odpadów, gdyż rada nie może ingerować w decyzje gospodarcze spółek komunalnych.

O unieważnienie oświadczenia wystąpił do wojewody poseł PiS Jerzy Szmit.

Miasto realizuje projekt budowy nowej elektrociepłowni wraz ze spalarnią odpadów za prawie 1 mld zł. Inwestycja ma być realizowana w formie partnerstwa publiczno-prywatnego, a pakiet większościowy ma należeć do prywatnej firmy. Rynek ciepła w Olsztynie ma zostać oddany spółce celowej na 30 lat. Zdaniem przeciwników pomysłu, przejęcie udziałów firmy miejskiej, spowoduje, że koszty budowy elektrociepłowni poniosą mieszkańcy w opłatach za ogrzewanie.

Poseł Jerzy Szmit i radny PiS Dariusz Rudnik twierdzą, że dla uzupełnienia luki po zamknięciu ciepłowni Michelin (pokrywa 16,8% zapotrzebowania na ciepło) wystarczy inwestycja o kilkakrotnie niższych nakładach i bez udziału prywatnej spółki.

Natomiast zarząd spółki MPEC argumentuje, iż tak ogromnej inwestycji nie jest w stanie udźwignąć budżet miasta samodzielnie. Ponadto prezes MPEC-u Konrad Nowak zapewnia, że ceny ciepła dla odbiorców nie wzrosną z powodu kosztów inwestycji. (as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojewoda, sąd, Mpec, oświadczenie, kolegium
Wojewoda unieważnił oświadczenie radnych w sprawie MPEC-u

Wojewoda warmińsko-mazurski unieważnił oświadczenia Rady Miasta Olsztyna z 29 stycznia wyrażające poparcie dla planów spółki MPEC budowy elektrociepłowni wraz ze spalarnią odpadów. O unieważnienie oświadczenia wystąpił...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV