Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wojewoda unieważnił oświadczenie radnych w sprawie MPEC-u

Sesja Rady Miasta Olsztyna, fot. archiwum RO

Wojewoda warmińsko-mazurski unieważnił oświadczenia Rady Miasta Olsztyna z 29 stycznia wyrażające poparcie dla planów spółki MPEC budowy elektrociepłowni wraz ze spalarnią odpadów. O unieważnienie oświadczenia wystąpił do wojewody poseł PiS Jerzy Szmit.

Wojewoda uzasadnił swoją decyzję tym, że przyjęte przez radnych oświadczenie wykracza poza kompetencje rady. Rada nie może w sposób bezpośredni decydować o zamierzeniach gospodarczych spółki.

Z decyzją wojewody nie zgadza się przewodniczący Rady Miasta Olsztyna Jan Tandyrak, który powiedział Radiu Olsztyn, że wojewoda zaprzecza sam sobie, gdyż wcześniej zaakceptował regulamin rady, a ten przewiduje zajmowanie przez radę stanowisk w formie oświadczeń.

– O tym, czy rada zaskarży decyzję wojewody do sądu administracyjnego zadecyduje kolegium rady w piątek – poinformował przewodniczący Tandyrak.

Miasto realizuje projekt budowy nowej elektrociepłowni wraz ze spalarnią odpadów za prawie 1 mld zł. Inwestycja ma być realizowana w formie partnerstwa publiczno-prywatnego, a pakiet większościowy ma należeć do prywatnej firmy. Rynek ciepła w Olsztynie ma zostać oddany spółce celowej na 30 lat. Zdaniem przeciwników pomysłu, przejęcie udziałów firmy miejskiej, spowoduje, że koszty budowy elektrociepłowni poniosą mieszkańcy w opłatach za ogrzewanie.

Poseł Jerzy Szmit i radny PiS Dariusz Rudnik twierdzą, że dla uzupełnienia luki po zamknięciu ciepłowni Michelin (pokrywa 16,8% zapotrzebowania na ciepło) wystarczy inwestycja o kilkakrotnie niższych nakładach i bez udziału prywatnej spółki. (as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojewoda, Szmit, rada, Mpec
Związkowcy olsztyńskiego MPEC-u ponownie przed sądem

Sąd okręgowy uchylił apelację prokuratury od wyroku sądu rejonowego w sprawie działających w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej związków zawodowych. Sprawa została skierowana do ponownego rozpatrzenia przez...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV