Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kleszcze atakują. Sanepid apeluje o ostrożność i edukuje dzieci

Na świecie występuje około 900 gatunków, z czego 77 występuje w Europie, a w Polsce około 20. Żerują nie tylko w lasach, ale także w miejskich parkach i na skwerach – kleszcze.

– W ostatnim czasie notuje się ich wzmożoną aktywność – ostrzega Radosław Gruss, kierownik Oddziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie.

Kleszcze czyhają na nas na jakimś źdźble trawy lub na jakiejś roślinności – do 1,5 metra. Pamiętajmy, że kleszcz nie jest w stanie latać, skakać, nie spadnie nam z drzewa, a to są mity, które w naszej głowie się utrwaliły.

00:00 / 00:00

Należy na nie bardzo uważać, ponieważ mogą być nosicielami groźnej dla ludzi boreliozy. Ukąszenie przez te małe pajęczaki może wywołać także zapalenie mózgu czy babeszjozę.

Usunięcie kleszcza ułatwiają specjalne urządzenia dostępne w aptekach i drogeriach. Pajęczaka wbitego w skórę należy złapać w taki sposób, by nie ścisnąć go za odwłok, a następnie lekko pociągnąć prostym ruchem. Miejsce wkłucia należy zdezynfekować i dokładnie sprawdzić, czy nie został tam żaden fragment kleszcza.

Chcąc przekazać wiedzę o kleszczach w najbardziej przystępny sposób, sanepid przygotował specjalną kolorowankę, także do poprania ze strony stacji w Olsztynie.

Chodzi o to, aby dzieci się dobrze zabawiły. Plastyczne zagadki i łamigłówki są po to, żebyśmy od najmłodszych lat edukowali poprzez zabawę. Liczymy na to, że rodzic porozmawia z dzieckiem na temat kleszczy.

00:00 / 00:00

W najbliższych dniach kolorowanka będzie także wydana w języku ukraińskim.

Autor: I. Malewska
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w lasy, borelioza, kleszcze
Bliższe Spotkania – 30.03.2022

W Bliższych Spotkaniach m.in. o awansie piłkarskiej reprezentacji Polski na mistrzostwa świata w Katarze, zatrudnianiu cudzoziemców oraz niebezpiecznych kleszczach. Gospodarzami audycji byli Izabela Malewska i Maciej...

Zamknij
RadioOlsztynTV