Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kim byli bohaterowie z naszego regionu? Na to pytanie odpowiadali goście w Bliższych Spotkaniach

Małgorzata Gałęziowska. Fot. A. Dybcio

Tematem  Bliższych spotkań byli bohaterowie z naszego regionu – osoby, które odznaczyły się niezwykłymi czynami, męstwem, pomocą i ofiarnością wobec innych.

Pierwszym gościem Agnieszki Lipczyńskiej i Krzysztofa Kaszubskiego była doktor Małgorzata Gałęziowska, socjolog i historyk z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

A. Lipczyńska: Zdarzają się sytuacje, że bohaterowie dla nas ważni, po pewnym czasie odchodzą w zapomnienie. Czy mogłaby Pani podać konkretny przykład?

M. Gałęziowska: Tak. Czy znają Państwo nauczyciela z jednej ze szkół polskich z Nowej Kaletki i z Giław, Tomasza Setnego? Pochodził  z zachodniej Polski, pracował przed wojną. Zmarł w 1972 roku w Zielonej Górze. Tutaj na pewno był bohaterem, autorytetem i wzorem dla dzieci w szkołach. Jednak czy ktoś go zna oprócz historyków?

K. Kaszubski: I tutaj pojawia się rola mediów. Powinniśmy pokazywać i eksponować takich ludzi, którzy robili więcej niż musieli.

M. Gałęziowska: Dlaczego nie. Zawsze jednak wybór ostateczny będzie należał do słuchaczy. Oni sami wybierają swoich bohaterów.

K. Kaszubski: Czy żeby ktoś został bohaterem, potrzebna jest perspektywa czasowa, żeby to ocenić?

M. Gałęziowska: Wydaje mi się, że tak. W sferze publicznej potrzeba czasu, żeby móc kogoś nazwać bohaterem.

K. Kaszubski: Tak mamy w przypadku Józefa Piłsudskiego, który był kontrowersyjnie postrzegany przez swoje pokolenie, potem zaś gloryfikowany.

M. Gałęziowska: Albo jest to ugruntowane przekonanie – możemy zgodzić się, że jest on jednym z bohaterów. Spójrzmy także na wielu królów. Im dalej w przeszłość, tym sprawa jest prostsza – mamy po prostu mniej wiedzy, a znamy tylko osiągnięcia.

Posłuchaj rozmowy Agnieszki Lipczyńskiej i Krzysztofa Kaszubskiego z Małgorzatą Gałęziowską.

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Marek Dabkus i Adam Łopatko. Fot. A. Dybcio

O wzorcach sportowych i bohaterach sportowych Warmii i Mazur opowiadali Marek Dabkus – dziennikarz sportowy i Adam Łopatko – trener piłkarski, były trener Stomilu Olsztyn

Posłuchaj całej rozmowy z Markiem Dabkusem i Adamem Łopatko.

Podkomisarz Krzysztof Wasyńczuk. Fot. A.Dybcio

O bohaterstwie policjantów na służbie mówił podkomisarz Krzysztof Wasyńczuk – rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie.

Posłuchaj całej rozmowy z podkomisarzem Krzysztofem Wasyńczukiem.

Patryk Kozłowski. Fot. Katarzyna Piasecka

Kim jest bohater związany z naszym regionem? Na to pytanie odpowiadał Patryk Kozłowski z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem oraz historyk z Nidzicy.

Posłuchaj całej rozmowy z Patrykiem Kozłowskim.

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Redakcja: A. Dybcio za D. Kucharzewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Bliższe spotkania, Adam Łopatko, bohaterowie, Patryk Kozłowski, Krzysztof Wasyńczuk, małgorzata gałęziowska
Rozliczamy się z podatku dochodowego. Pamiętajmy o 1% dla potrzebujących

Zbliża się czas rozliczenia podatku dochodowego. Z tej okazji każdy może przekazać 1% podatku. Do tego zachęcali Izabela Malewska i Krzysztof Kaszubski w Bliższych Spotkaniach. W ubiegłym...

Zamknij
RadioOlsztynTV