Aktualności, Aplikacja mobilna
Kilkanaście nieprawidłowości po sprawdzeniu sześciu escape roomów na Warmii i Mazurach. Dziś poznamy wyniki kontroli kolejnych dwóch
W całym kraju straż pożarna kontroluje pokoje zagadek tzw. escape roomy. W pożarze jednego z nich w Koszalinie zginęło pięć 15-latek. Według wstępnych ustaleń prokuratury, przyczyną pożaru był ulatniający się z butli gaz. Gimnazjalistki zmarły wskutek zatrucia tlenkiem węgla.
Kontrole nakazał szef MSWiA. W całym kraju do tej pory skontrolowano około 300 escape roomów i jak powiedział minister Joachim Brudziński skala nieprawidłowości jest bardzo duża. Szef MSWiA zapowiedział zmianę przepisów, mających zwiększyć bezpieczeństwo miejsc w których przebywają dzieci.
W sobotę i niedzielę skontrolowano wszystkie escape roomy na Warmii i Mazurach. W sobotę – po sprawdzeniu sześciu z ośmiu escape roomów w regionie: trzech w Olsztynie, dwóch w Elblągu i jednego w Iławie – wykryto 17 nieprawidłowości. Jak powiedział rzecznik warmińsko-mazurskich strażaków starszy kapitan Rafał Melnyk, żaden z obiektów nie został jednak zamknięty.
Dwa kolejne obiekty w powiatach giżyckim i mrągowskim zostały sprawdzone w niedzielę, ale wyniki kontroli będą znane dopiero dzisiaj (7 stycznia).
Młodszy brygadier Sławomir Filipowicz z olsztyńskiej straży pożarnej powiedział Radiu Olsztyn na co zwracano uwagę
chodziło o zweryfikowanie warunków ewakuacji w tych lokalach i wyposażenia tych budynków w podręczny sprzęt gaśniczy. Rolą straży pożarnej jest też ocenić istniejące tam warunki do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych.
Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza
Do tragedii w Koszalinie doszło piątek po południu w trzykondygnacyjnym budynku w centrum Koszalina. Zginęło 5 uczennic miejscowego gimnazjum, a jeden mężczyzna został ciężko poparzony. Niedziela jest w Koszalinie dniem żałoby. Rodziny ofiar otoczono pomocą psychologiczną i psychiatryczną.
Kontrole escape roomów
W przypadku działalności gospodarczej, jaką jest prowadzenie escape roomu, nie jest wymagany odbiór pomieszczenia przez straż pożarną. Strażacy zalecają jednak, aby do czasu przeprowadzenia kontroli nie korzystać z tego typu obiektów.
W Polsce działają obecnie 364 firmy, będące właścicielami 1027 pokoi. Najwięcej escape roomów jest w Warszawie – 122. W Koszalinie funkcjonuje 8 takich miejsc, na Warmii i Mazurach – 8, z czego 3 w Olsztynie.
Historia escape roomów
Pokoje zagadek to popularna forma spędzania czasu, zwłaszcza młodzieży. Uczestnicy gry są dobrowolnie zamykani w pomieszczeniu, z którego muszą się wydostać dzięki rozwiązaniu zagadek logicznych. Escape room wywodzi się z gier komputerowych, w których użytkownik miał za zadanie uciec z zamkniętego pomieszczenia po rozwiązaniu wszystkich zagadek i rebusów. Później grę postanowiono przenieść z wirtualnej rzeczywistości do tej prawdziwej. Pierwszy realny escape room powstał w 2007 roku w Japonii. Do Europy zabawa dotarła przed ośmioma laty – pierwszy pokój zagadek powstał na Węgrzech w 2011 roku.
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za A.Piedziewicz/IAR/PAP