Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kilkanaście milionów Polaków cierpi na alergię. Liczba ta stale rośnie

Z roku na rok zwiększa się liczba osób cierpiących z powodu alergii. Specjaliści oceniają, że w krajach rozwiniętych na alergie cierpi prawie 1/4 dorosłych i ponad 1/3 dzieci.

W Polsce takich osób jest około 12 milionów.  Szacuje się, że około 40 procent Polaków ma alergię objawową. Około 25 procent z nas cierpi na alergiczny nieżyt nosa, a u 10 procent rozwijają się objawy astmy oskrzelowej.

Wiosną przyroda budzi się do życia i zaczynają kwitnąć drzewa, krzewy i kwiaty. Jak powiedziała lekarz alergolog Magdalena Zakrzewska dla alergików to szczególnie trudny czas, bo wiele osób boryka się z katarem, bólem głowy i łzawiącymi oczami.

Jedynie ochłodzenie i deszczowa pogoda mogą przynieść odrobinę ulgi. Obecnie jesteśmy w sezonie pylenia drzew takich jak brzoza i topola, a niedługo zacznie się intensywne pylenie traw. Aby dostać się do lekarza alergologa potrzebne jest skierowanie.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Autor: I. Malewska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w ból, alergia, Katar, zdrowoe
Diagnoza: ból kręgosłupa. Przyczyny dolegliwości i jak je leczyć?

Ból kręgosłupa jest najczęstszą przyczyną wizyt pacjentów u lekarza rodzinnego oraz powodem nieobecności w pracy. Szacuje się, że około 70 procent Polaków miało problem z kręgosłupem,...

Zamknij
RadioOlsztynTV