Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kilkadziesiąt uniwersytetów rozpoczęło nowy rok. „Seniorów z każdym rokiem przybywa”

Uniwersytety i Akademie Trzeciego Wieku działają na Warmii i Mazurach od 25 lat. Ich głównym założeniem jest aktywizacja osób starszych.

W Olsztynie odbyła się uroczysta, wojewódzka inauguracja roku akademickiego 2022/23. To okazja, by porozmawiać z seniorami o tym jak aktywnie spędzić jesień życia.

Są tu robótki ręczne, spacery itd. (…) Czujemy się młodo, dlatego chcemy jeszcze coś zobaczyć i coś zrobić. Babcie mają wnuki, ale oprócz tego babcie też muszą żyć swoim życiem (…) Nie zostawajcie w domach. Serdecznie zapraszamy wszystkich do nad do seniorów

– podkreślają seniorzy.

00:00 / 00:00

Działające w regionie Uniwersytety Trzeciego Wieku aktywizują, pobudzają do działania i zagospodarowują wolny czas. Na Warmii i Mazurach uniwersytetów i akademii jest już prawie 50.

Dzisiejsze spotkanie było okazją, by porozmawiać z seniorami o tym jak aktywnie spędzić jesień życia. Jak się okazuje pomysłów i propozycji jest mnóstwo. Od zajęć praktycznych, przez udział w zajęciach sportowych, wydarzeniach kulturalnych po wyjazdy krajoznawcze. Jak podkreślali słuchacze wiek nie gra roli, bo żeby działać i być aktywnym potrzebne są tylko chęci.

Stanisław Brzozowski rzecznik osób starszych województwa warmińsko-mazurskiego zwraca uwagę, że oprócz funkcji towarzyskiej takie uniwersytety mają też kształcić. Jednym z aspektów jest poznawanie nowinek technicznych.

Na Uniwersytetach Trzeciego Wieku jest miejsce na oswojenie się z tym tematem. Dwa lata pandemii pokazały, że o 20 procent więcej seniorów opanowało technologie cyfrowe, bo musiały łączyć się przez internet robiąc zakupy czy rozmawiając z wnukami przez różne komunikatory.

00:00 / 00:00

Aktywność, która pozwala być na bieżąco skraca też dystans pokoleniowy. Dziekan Wydziału Nauk Społecznych UWM prof. Joanna Ostrouch-Kamińska mówi, że seniorom, którzy są otwarci na działanie łatwiej jest dotrzeć do młodego pokolenia.

Seniorzy są w fazie rozwoju podobnie jak nastolatkowie. Dzięki swojej aktywności poznawczej, fizycznej a także psychicznej będzie im łatwiej budować głębsze relacje i bardziej satysfakcjonujące dla oby stron.

00:00 / 00:00

Jesteśmy starzejącym się społeczeństwem, a seniorów z każdym rokiem przybywa. Dziś – co zauważa marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin – osoby po 50. stanowią trzon gospodarki.

Aktywność seniorów często ma też wymiar zawodowy. U nas w urzędzie emerytowani pracownicy nie są czymś nadzwyczajnym ani rzadkością. W sytuacji, gdy trzeba utrzymać resztę społeczeństwa to każde zdrowe, silne ręce i umysł są na wagę złota.

00:00 / 00:00

Słuchaczami Uniwersytetów i Akademii Trzeciego Wieku są osoby, które skończyły 50 lat.

Fot. K. Grabowska

Fot. K. Grabowska

Fot. K. Grabowska

Fot. K. Grabowska

Autor: K. Grabowska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w senior, nauka, edukacja, seniorzy, Akademia Trzeciego Wieku, Uniwersytet Trzeciego Wieku
Senior spowodował kolizję i uciekł. 82-latek ukarany mandatem

Policja w Piszu ukarała mandatem 82-letniego kierowcę, który uciekł z miejsca kolizji - pozostawił w rowie uszkodzone auto z kluczykami w stacyjce - poinformowała w poniedziałek...

Zamknij
RadioOlsztynTV