Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kilkadziesiąt meteorów w ciągu godziny. Jak wygląda kulminacja roju Perseidów?

Astronomowie w nocy z poniedziałku na wtorek (z 12 na 13 sierpnia) spodziewają się maksimum Perseidów – letniego roju meteorów. Przy sprzyjających warunkach można wówczas dostrzec kilkadziesiąt meteorów w ciągu godziny.

Spadające gwiazdy, czyli meteory, to zjawiska świetlne towarzyszące przelotowi skalnego okruchu z kosmosu (meteoroidu) przez atmosferę ziemską. Większość takich drobin spala się w atmosferze, tylko te większe są w stanie dotrzeć do powierzchni naszej planety i po upadku znajdujemy je jako meteoryty.

Meteory pojawiają się na niebie przez cały rok. Do najaktywniejszych rojów meteorów należą Perseidy. Ich aktywność zaczęła się 17 lipca, a potrwa do 24 sierpnia. Najistotniejszy jest jednak okres wokół maksimum, które przypada zwykle w nocy z 12 na 13 sierpnia.

Perseidy to rój meteorów znany od starożytności. Mogą mieć ślady utrzymujące się moment po przelocie. Osiągają prędkość 59 km/s. Zwykle padają grupami po 6-15 meteorów w ciągu 2-3 minut. W maksimum może być nawet 100 meteorów w ciągu godziny.

Do oglądania meteorów nie potrzeba lornetek ani teleskopów. Potrzebne jest tylko niebo bez chmur i najlepiej widoczność na duży fragment nieboskłonu. Najwięcej zjawisk można zaobserwować tam, gdzie zanieczyszczenie sztucznym światłem jest najmniejsze, a więc im dalej od centrum miasta, tym lepiej. Ważne, by w czasie obserwacji dobrze widoczny był horyzont w kierunku południowo-wschodnim, gdzie znajduje się gwiazdozbiór Perseusza.

Redakcja: A. Niebojewska za PAP

Więcej w perseidy
Specjalne pokazy Perseidów. Gdzie najlepiej je oglądać?

Noce spadających gwiazd to popularna nazwa letniego okresu wzmożonej aktywności roju meteorów. W pierwszej połowie sierpnia są to Perseidy. Maksimum tego zjawiska przed nami, bo przypada...

Zamknij
RadioOlsztynTV