Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kiedy średniowieczna rondela przestanie straszyć turystów?

fot. P. Getka

Kolejne wakacje z dziurą w ziemi w najbardziej reprezentacyjnym punkcie Olsztyna. Pojawiła się szansa na zmiany.

Od 10 lat przed Wysoką Bramą widać odkopane pozostałości średniowiecznych umocnień. Wciąż nie zostały w żaden sposób zagospodarowane, choć miasto ma projekt, jak je uczytelnić i sprawić, by były atrakcją turystyczną. Kolejny sezon turystyczny na dobre się zaczął. Na razie osoby odwiedzające Olsztyn i ich przewodnicy przyznają, że rondela w takim kształcie nie przynosi miastu chluby.

„Jeśli to jest od 10 lat, to kiepsko” – mówi pan Karol z okolic Torunia. „Nie wiadomo, co to jest, nie ma żadnej tablicy informacyjnej. Szpeci” – uważa pan Paweł z Węgorzewa. „Skandaliczne” – kwituje pan Aleksander, który przyjechał jako przewodnik wycieczki z Suwałk.

00:00 / 00:00

Miasto ma przygotowany projekt zakładający uczytelnienie ruin oraz stworzenie traktu spacerowego do Parku Podzamcze. Wartość inwestycji szacowano na 30 milionów złotych. Dotychczas tłumaczono, że na realizację traktu nie ma pieniędzy. Próbowało uzyskać dofinansowanie z funduszy rządowych, ale bezskutecznie. Teraz jednak zapowiada zmianę podejścia.

Nie udało nam się pozyskać zewnętrznego dofinansowania na ten cel, ale chcemy po wakacjach zapytać radnych o możliwość sfinansowania tego zadania ze środków własnych. To by oznaczało, że jesienią rozpiszemy przetarg na wykonanie pierwszego etapu prac, czyli uczytelnienia rondeli

– zapowiada Marta Bartoszewicz z Urzędu Miasta Olsztyna.

00:00 / 00:00

Zakończenie prac planowane jest na końcówkę przyszłego roku.

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, zabytek, Wysoka Brama, miasto, rondela
Elbląg: raport o stanie miasta przyjęty

Prezydent Elbląga Witold Wróblewski otrzymał od radnych wotum zaufania. Głosowanie poprzedziła debata na Raportem o Stanie Miasta w 2021 roku. Jak podkreśla Marek Pruszak z opozycyjnego...

Zamknij
RadioOlsztynTV