Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ponad 2 miliony złotych zadośćuczynienia dla Czesława Małkowskiego

Sąd Okręgowy w Olsztynie przyznał Czesławowi Jerzemu Małkowskiemu dwa miliony złotych zadośćuczynienia za niesłuszne zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie oraz 295 tysięcy złotych odszkodowania od Skarbu Państwa. Wyrok nie jest prawomocny.

Wyrok uzasadnił sędzia Wacław Bryżys.

Kwota 2 mln zł jest kwotą wysoką, ale też, w ocenie sądu, kwotą adekwatną do tego, co się stało. Musimy mieć na uwadze, że zatrzymanie i pobyt w areszcie ponad 6 miesięcy spowodował negatywne skutki na wielu różnych płaszczyznach.

00:00 / 00:00

Według sędziego zasądzona kwota jest adekwatna.

Śmierć żony, która wybaczyła wszystko, co po części stały się przedmiotem rozpoznania przedstawianych zarzutów, a później związanych z tym konsekwencji. Zmarła teściowa, jedyna córka z mężem musieli opuścić mieszkanie, które zajmowali. Całkowita ruina życia osobistego. Na wnioskodawcy – używając mocnych słów – został dokonany lincz.

00:00 / 00:00

Zobacz film z z uzasadnienia wyroku sędziego Wiesława Bryżysa

Czesław Jerzy Małkowski odmawia komentarza do czasu uprawomocnienia wyroku.

00:00 / 00:00

Przypomnijmy, proces, który rozpoczął się w marcu, toczył się z wyłączeniem jawności. Przyczyną był „uzasadniony interes wnioskodawcy”. Na początku czerwca sąd, po przesłuchaniu świadków, zamknął przewód sądowy i wysłuchał mów stron. Odroczył publikację wyroku.

Sprawa dotyczy wniosku o odszkodowanie i zadośćuczynienie za niesłuszne zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie w sprawie karnej, w której zapadły prawomocne orzeczenia uniewinniające Czesława Małkowskiego od zarzucanych mu czynów dotyczących m.in. zgwałcenia urzędniczki.

Pełnomocnik b. prezydenta mec. Marek Gawryluk mówił dziennikarzom przed rozpoczęciem procesu, że zatrzymanie jego klienta przez śledczych było „spektakularne i medialne”.

Mój klient został zatrzymany jak terrorysta w Afganistanie. Chcę zaakcentować, że należy traktować w sposób ludzki wszystkich zatrzymanych, niezależnie od tego, czy ciąży na nim większy, czy mniejszy zarzut

– wyjaśnił.

Pełnomocnik b. prezydenta wniósł o zasądzenie od Skarbu Państwa na rzecz wnioskodawcy kwoty 2,5 mln zł tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, a także kwoty 294 717 zł tytułem odszkodowania.

Były prezydent Olsztyna Czesław Małkowski w styczniu tego roku został ostatecznie uniewinniony od zarzutu zgwałcenia urzędniczki. Sąd Najwyższy oddalił kasacje prokuratury i oskarżycielki od wyroku olsztyńskiego sądu uniewinniającego Małkowskiego. Sprawa trwała przez 14 lat.

Czesław Jerzy Małkowski od 2008 roku był oskarżany o gwałt na ciężarnej urzędniczce. W pierwszym procesie, który toczył się przed sądem w Ostródzie, został skazany na pięć lat więzienia. Wyrok 5 lat więzienia uchylił Sąd Okręgowy w Elblągu. Kolejny proces Małkowskiego toczył się przed Sądem Rejonowym w Olsztynie. Ten sąd w grudniu 2018 r. Małkowskiego uniewinnił. Ten uniewinniający wyrok utrzymał w grudniu 2019 r. w mocy Sąd Okręgowy w Olsztynie i od tego wyroku wniesiono kasacje, które zostały oddalone.

fot. P. Getka

Milionowe odszkodowanie za „14 lat gehenny”. Czesław Małkowski liczy na szybką decyzję sądu

Autor: K. Piasecka
Redakcja: K. Ośko/M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, wyrok, proces, Czesław Jerzy Małkowski
Będzie nowy prezes sądu w Olsztynie. Danuta Hryniewicz kończy kadencję

W najbliższą niedzielę 19 czerwca kończy się kadencja prezes Sądu Okręgowego w Olsztynie Danuty Hryniewicz. Nowego prezesa powoła minister sprawiedliwości. Pożegnanie z sędziami Kilka dni temu...

Zamknij
RadioOlsztynTV