Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Każdy znajdzie coś dla siebie. W Olsztynie trwają Wiosenne Targi Ogrodnicze [ZDJĘCIA]

Fot. Ł. Kozłowski

„Pamiętajcie o ogrodach” – pod takim hasłem w Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego odbywają się Wiosenne Targi Ogrodnicze. Swoje stoiska prezentują wystawcy z całej Polski, którzy oferują nie tylko roślin, ale także sprzęt ogrodniczy i rękodzieło. Kwiaty, drzewka, krzewy – wszystko, czego potrzebujemy, by upiększyć ogród prezentowane jest na targach.

Targi zorganizował Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego na terenach przyległych do jego olsztyńskiej siedziby. Prezentuje się 160 wystawców. Przede wszystkim można kupić rośliny do ogrodu, ale są też pokazy zwierząt, stoiska z regionalną żywnością czy urządzenia do utrzymania zieleni.

Od samego początku targów jest sporo kupujących.

Kupiłam ozdobne trawy. Tu jest super miejsce, dwa lata nie było targów przez pandemię, dlatego niosę torbę z zakupami do samochodu i wracam

– mówi mieszkanka Kieźlin.

Mam wszystko, co jest na wiosnę potrzebne, żeby było ładnie na działeczce. Mam tu też regionalne sery

– dodaje mieszkaniec Barczewa.

Mamy śliwkę, kwiatki, wszystko. Tu zawsze jest większy wybór, można sobie popatrzeć i wybrać

– mówi mieszkanka Biskupca.

00:00 / 00:00

ODR na co dzień zajmuje się doradzaniem zawodowym rolnikom.

Zajmujemy się zawodowymi rolnikami, ale nie tylko. Zajmujemy się doradztwem, a doradztwo oznacza, że doradzamy wszystkim – i rolnikom, i mieszkańcom. Dlatego teraz doradzamy, jakie rośliny kupować i jak je sadzić, żeby urosły, żeby ich nie zmarnować

– podkreśla Damian Godziński, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

00:00 / 00:00

Organizatorzy przygotowali również liczne konkursy dla najmłodszych i pokazy zwierząt.

– Aranżując swoje działki i ogrody wielu z nas coraz częściej tworzy stawy i oczka wodne z rybami – zauważa jeden z wystawców i hodowca ryb Mateusz Czaja z Rębiechowa.

Mamy tu ryby, które są przeznaczone do oczka wodnego i do stawu: karasie kolorowe, karpie koi, jesiotry czy też odmiany karpia zwykłego, amura i inne. Karasie rosną do 1,5 kg. Duże jesiotry nadają się do zarybienia jezior, dużych stawów, oczka wodnego, podobnie jak karpie wigilijne.

00:00 / 00:00

Krzewy owocowe, trawy ozdobne, kwiaty i rękodzieło prezentują na swoich stoiskach wystawcy podczas XII edycji Wiosennych Targów Ogrodniczych.

– Jak zawsze na targach można także nabyć drzewka owoców, a jest w czym wybierać – zapewnia jeden z sadowników Jan Dziadkiewicz.

Wczesną wiosną pięknie kwitną, a kiedy jesień przychodzi są kolorowe. Klienci pytają o drzewkach, które wymagają najmniej pielęgnacji. (…)

00:00 / 00:00

Organizatorzy zaplanowali liczne warsztaty i konkursy, a także pokazy zwierząt. Podziwiać można m.in. konie, alpaki, króliki i owce. W czasie targów odbywają się m.in. warsztaty z wyplatania wianków, na które zaprasza dr Beata Witkowska-Płoszaj z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Będziemy robili warsztaty z wianków, obręczy z kwiatami, z roślin suchych. Dekoracja na ścianę będzie mogła wisieć kilka lat na niej. Sięgniemy po zatrwian, po len, po czarnuszkę, ale i po mak polny. Wszystkie rośliny były zebrane w zeszłym roku i wysuszone.

00:00 / 00:00

Na zakończenie wybrane zostanie najładniejsze stoisko.

Targi potrwają do niedzieli, a szczegóły poniżej.

Autor: I. Malewska/A. Piedziewicz
Redakcja: M. Rutynowski

Fot. Ł. Kozłowski

Fot. Ł. Kozłowski

Fot. Ł. Kozłowski

Fot. Ł. Kozłowski

Fot. Ł. Kozłowski

Fot. Ł. Kozłowski

Fot. Ł. Kozłowski

Fot. Ł. Kozłowski

Fot. Ł. Kozłowski

Fot. Ł. Kozłowski

Fot. Ł. Kozłowski

Fot. Ł. Kozłowski

Fot. Ł. Kozłowski

Fot. Ł. Kozłowski

Fot. Ł. Kozłowski

Fot. Ł. Kozłowski

Fot. Ł. Kozłowski

Fot. Ł. Kozłowski

Fot. Ł. Kozłowski

Weekend z Wiosennymi Targami Ogrodniczymi „Pamiętajcie o ogrodach”. Relacje w Radiu Olsztyn

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Radio Olsztyn, targi, ogrodnictwo, Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie, Wiosenne Targi Ogrodnicze
Świętuj z nami Dzień Radia i wygrywaj nagrody!

Jednym z naszych ulubionych dni jest Dzień Radia. Jak co roku, 11 kwietnia, świętujemy go razem z naszymi Słuchaczami. Bądźcie z nami już od rana. Przygotowaliśmy...

Zamknij
RadioOlsztynTV