Kancelaria Prezydenta o trybie powołania nowego rządu
Małgorzata Paprocka z Kancelarii Prezydenta powiedziała, że zgodnie z tradycją konstytucyjną prezydent Andrzej Duda najprawdopodobniej powierzy tworzenie nowego rządu ugrupowaniu, które wygrało wybory parlamentarne. Zaznaczyła jednocześnie, że prezydent cieszy się z wysokiej frekwencji w niedzielnych wyborach.
Małgorzata Paprocka przypomniała, że Konstytucja przewiduje trzy etapy powołania nowego rządu. W pierwszym – prezydent desygnuje premiera i powołuje rząd, który musi uzyskać poparcie Sejmu bezwzględną większością.
W drugim kroku, jeśli w tym pierwszym nie dojdzie do powołania rządu, inicjatywa przechodzi w ręce parlamentarzystów i jest głosowanie w Sejmie, a rola prezydenta sprowadzona jest do tak wyłonionej Rady Ministrów
– wyjaśniała Małgorzata Paprocka.
W przypadku braku poparcia dla tak wyłonionego rządu, inicjatywa wraca do prezydenta, który ponownie powołuje premiera. W tym przypadku do zaaprobowania nowego rządu potrzebna jest jedynie zwykła większość w Sejmie.
Ostateczną datą zwołania pierwszego posiedzenia Parlamentu jest 14 listopada.
W niedzielnych wyborach do Sejmu Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 35,38 procent głosów. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska, która uzyskała 30,70 procent głosów. Na kolejnych miejscach są: Trzecia Droga – 14,40 procent, Nowa Lewica – 8,61 oraz Konfederacja 7,16. , zdobywając odpowiednio: 14,40, 8,61 i 7,16 procent głosów. Pozostałe ugrupowania nie przekroczyły progu wyborczego.
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za IAR