Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Kamienie nie mogą milczeć”. Wystawa przedmiotów znalezionych na obszarze działań wojennych

Fot. MOK

Półka kuchenna, klucz do szafki, czajnik – to artefakty z terenów objętych działaniami wojennymi w Ukrainie, które można obejrzeć w Galerii Amfilada. Ekspozycja jest zatytułowana „Kamienie nie mogą milczeć”.

Powstała z inicjatywy Miejskiego Ośrodka Kultury i działającej przy nim grupy „Dwa skrzydła” założonej w czerwcu, aby połączyć kulturalnie i artystycznie Ukraińców i Polaków – przypomina dyrektor olsztyńskiego MOK-u Mariusz Sieniewicz.

Umówiliśmy się z „Dwoma skrzydłami”, z Tatianą Revenką, żebyśmy spróbowali pokazać ten świat w całej jego zwyczajności i jednocześnie w jego przerażającym kształcie. To jest takie żywe mięso wojny, w którym mieli się życie ludzkie, ale pokazane przez takie najbardziej proste przedmioty, jak chociażby kluczyki. To jest ta dosadność, ta bezpośredniość.

00:00 / 00:00

Fot. MOK

Wszystkie przedmioty na ekspozycji trafiły do Olsztyna dzięki wolontariuszom, dziennikarzom oraz personelowi wojskowemu, do których zwróciła się z prośbą Tatiana Revenko – kuratorka wystawy.

00:00 / 00:00

Absurdalność tej sytuacji jest taka, że to nie jest w dawnym świecie, w innym życiu, ale to się dzieje teraz. Ta wojna wciąż produkuje te przedmioty.

Fot. MOK

Jak podkreślają organizatorzy wystawy, przeszukując gruzy zniszczonych budynków w różnych częściach Ukrainy, wolontariusze czekają na symboliczne znaleziska.

Ocalałe drzewo wśród ruin, półka kuchenna, która dzielnie wisi na pozostałościach zawalonej ściany. Rakieta uderzyła w centrum handlowe, ale komuś udało się uciec, odzyskać i znaleźć w kieszeni klucz do szafki. Takie znaleziska i rzeczy wyglądają jak duchy żyjące i kontynuujące opowiadanie strasznej historii, kiedy nie pozostało już nic żywego, ponieważ zagościł tam „ruzzkij mir”. Niektóre takie rzeczy też stały się „uchodźcami” i trafiły do Polski. (…) Pielęgnuj każdą chwilę i walcz do końca. Żyj na przekór, kawałek po kawałku, nawet jeśli wydaje się, że nie ma nadziei. Przypadkowe rzeczy o tym krzyczą. Symbolizują niezłomnego ducha narodu ukraińskiego

– czytamy w opisie wystawy.

Fot. MOK

Fot. MOK

Autor: A. Kulik
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wystawa, mok
Unikalna i ekologiczna wystawa w Starej Kotłowni

W galerii Stara Kotłownia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie profesor Uniwersytetu Śląskiego Katarzyna Hilszczańska pokaże dziś obrazy zatytułowane "Ogród Polski". Dzieła artystki wyróżnia materiał wykorzystywany do malowania....

Zamknij
RadioOlsztynTV