Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

K. Jurgiel: Albo będziemy częścią federacji albo państwem narodowym

Krzysztof Jurgiel. Fot. P. Getka

„Podzielam zdanie polskiego rządu, że wprowadzenie w życie pakietu Fit For 55 jest nierealne” – powiedział w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn europoseł PiS Krzysztof Jurgiel.

Pakiet regulacyjny Fit For 55 ma na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 55 procent w odniesieniu do roku 1990. Krzysztof Jurgiel podkreślał, że dostosowanie się do wymaganych zmian będzie finansowo niemożliwe:

Część posłów, z którymi rozmawiamy, jest temu przeciwna. Przypomnę, że na podstawie analizy fachowców, będzie nas to kosztowało 300 miliardów euro do 2030 roku.

Budżet Polski to nieco ponad 500 miliardów złotych. Według wspomnianego przez europosła raportu ekspertów Banku Pekao SA, w ramach pakietu, średnio każdy Polak poniesie koszt 64 tysięcy złotych, a około 657 miliardów złotych wyniosą łączne nakłady inwestycyjne gospodarstw domowych na zwiększenie efektywności energetycznej.

Krzysztof Jurgiel odniósł się także do sporu między Polską a Komisją Europejską. – To decydujący moment w historii Polski. Albo będziemy częścią federacji albo państwem narodowym – stwierdził europoseł PiS.

Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy do naszego kraju nie popłynęły, Unia ma bowiem trzy żądania dotyczące zmian w funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Od nich uzależnia wypłatę środków z KPO.

Krzysztofa Jurgiela dziwią wymogi stawiane przez Komisję Europejską.

Żąda się od nas, żeby unieważnić wyrok Trybunału Konstytucyjnego, ciała konstytucyjnego zgodnego z polską konstytucją. Nie możemy pozwolić, żeby europejski trybunał podejmował decyzje w sprawach w sprawach, w których kompetencje nie zostały przekazane traktatem.

W zeszłym tygodniu rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer przekazał, że rozmowy z polskimi władzami w sprawie Krajowego Planu Odbudowy ciągle trwają.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Krzysztofem Jurgielem

00:00 / 00:00

Autor: M. Lewiński
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Tragiczny wypadek koło Olsztyna. Nie żyje 29-latek

Policja ustala okoliczności tragicznego wypadku na trasie Butryny-Nowa Kaletka na drodze wojewódzkiej 598. Ze wstępnych ustaleń wynika, że w nocy kierujący bmw, z nieznanych przyczyn, na...

Zamknij
RadioOlsztynTV