Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Już ponad 211 tys. osób korzysta z ulg w „małym ZUS-ie”

Fot. Fotolia.pl

Do korzystania z ulgi, która od 2019 r. uprawnia do opłacania niższych składek na ubezpieczenia społeczne, zgłosiło się już ponad 211 tys. osób – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Od początku lutego do „małego ZUS-u” zgłosiło się blisko 50 tys. przedsiębiorców.

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska przypomina, że Zakład uruchomił specjalną infolinię, gdzie konsultanci odpowiadają na wszelkie pytania dotyczące zasad korzystania z ulgi.

Zainteresowane osoby otrzymają też pomoc w wypełnianiu dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych oraz obsłudze kalkulatora ZUS, który służy do obliczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe

– podkreśla Uścińska.

Z danych ZUS wynika, że od lutego do „małego ZUS-u” zgłosiło się już 49,451 tys. przedsiębiorców, a od 2019 roku – 211,856 tys.

Od 1 lutego 2020 r. weszły w życie zmiany w „małym ZUS-ie” dla przedsiębiorców. Przed zmianami z ulgi mógł skorzystać przedsiębiorca, którego ubiegłoroczny przychód nie przekraczał 30-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli 67,5 tys. złotych. Od początku lutego kwota ta wzrosła do 120 tysięcy. Według szacunków z nowej formuły programu może skorzystać nawet 320 tys. przedsiębiorców.

Od lutego w „małym ZUS plus” zmienił się sposób obliczania składek. Teraz kwota składek zależy od dochodu, a nie jak wcześniej od przychodu. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku.

Nie zmienił się za to sposób obliczania minimalnej i maksymalnej podstawy wymiaru składek. Podstawa wymiaru składek nadal będzie musiała się mieścić między 30 proc. minimalnego wynagrodzenia krajowego a 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (czyli w 2020 r. między 780 zł a 3136,20 zł).

W wyliczeniu nowej podstawy wymiaru składek za luty pomoże przedsiębiorcy kalkulator ZUS na stronie eSkladka.pl. Od lutego zawiera on dane potrzebne do obliczeń na „małym ZUS-ie” po zmianach.

Przedsiębiorca, który chce od lutego korzystać z „małego ZUS” i spełnia warunki do ulgi, powinien zgłosić się maksymalnie do 2 marca. Dodatkowo w marcu powinien złożyć dokumenty rozliczeniowe za luty z informacją o rocznym przychodzie, dochodzie oraz formach opodatkowania.

W nieco innej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy już od stycznia 2020 r. korzystają z „małego ZUS-u” na dotychczasowych zasadach i chcą kontynuować korzystanie z ulgi według nowych zasad. Oni nie muszą się przerejestrowywać, mają natomiast obowiązek dwukrotnie złożyć dokumenty rozliczeniowe z informacjami potrzebnymi do wyliczenia nowych składek – najpierw w lutym (za styczeń), potem w marcu (za luty).

 

Autorka: Olga Zakolska (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ulga, składka, przedsiębiorcy
Bliższe spotkania – 08.01.2020

Mały ZUS i e-recepty to tematy, na które z gośćmi Bliższych spotkań rozmawiali Izabela Malewska i Maciek Świniarski. W wyniku informatyzacji systemu opieki zdrowotnej od dziś...

Zamknij
RadioOlsztynTV