Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Juwenalia w Olsztynie. W tramwaju do Kortowa studenci będą rozmawiać m.in. o HIV

Od godziny 13 do 17 w tramwaju linii nr 3 studenci medycyny będą rozmawiali z pasażerami o chorobach przenoszonych drogą płciową. Akcja ma związek z rozpoczynającą się dziś Kortowiadą, czyli świętem studentów olsztyńskiego uniwersytetu.

W Olsztynie rozpoczyna się święto studentów olsztyńskiego uniwersytetu, na które przyjeżdżają studenci z całej Polski. Pogadanki o chorobach przenoszonych drogą płciową celowo zorganizowano w tramwaju linii nr 3, ponieważ jeździ on na trasie z dworca PKP i PKS do uniwersyteckiego kampusu.

Celem naszej akcji nazwanej „Tramwaj zwany pożądaniem” jest zmiana sposób myślenia Polaków i zachęcenia ich do podejmowania bezpieczniejszych zachowań oraz do testowania się w kierunku zakażeń

– poinformowali  w komunikacie organizatorzy akcji.

Edukatorami w tramwaju będą studenci medycyny, którzy podpowiedzą pasażerom o drogach przenoszenia HIV oraz profilaktyce, a także poinformują, gdzie można bezpłatnie i anonimowo zrobić test w kierunku zakażenia tym wirusem. Będzie można dostać ulotki, gadżety tramwajowe i prezerwatywy.

Według statystyk liczba osób chorujących na choroby przenoszone drogą płciową, w tym HIV, stale wzrasta. Dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wskazują, że w 2023 roku stwierdzono niemal 3 tysiące nowo wykrytych przypadków HIV. Według organizatorów akcji „Tramwaj zwany pożądaniem” osoby zakażone często nie zdają sobie sprawy ze swojego stanu.

Testy na obecność wirusa HIV można wykonać m.in. w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska/PAP
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w tramwaj, Olsztyn, UWM, Kortowo, juwenalia, Kortowiada, studencki
Sąd uniewinnił żonę oskarżoną o zamordowanie męża

Sąd Okręgowy w Olsztynie uniewinnił mieszkankę Reszla od zarzutu zabójstwa męża. Mimo że wyrok jest nieprawomocny Grażyna W. została zwolniona z aresztu. Rzecznik prasowy Sądu Okręgowego...

Zamknij
RadioOlsztynTV