Olsztyn, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Jubileusz Związku Polaków w Niemczech. „Są żywym pomnikiem tożsamości narodowej”
Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Olsztynie żywym pomnikiem podtrzymującym tożsamość narodową. Szkoła świętuje 100. rocznicę założenia Związku Polaków w Niemczech.
Placówka – co podkreśla jej dyrektor Małgorzata Pańczyk – od 1985 roku z dumą nosi imię Polaków spod znaku Rodła.
Jesteśmy z tego dumni, bo zagłębiamy się w historię życia rodłaków, którzy walczyli o te ziemie. Byli pełni pasji i miłości do Ojczyzny. Rodłacy, którzy byli członkami Związku Polaków w Niemczech poświęcali życie rodziny i zwoje kariery, żeby walczyć o polskość na tych ziemiach.
Historia Związku Polaków w Niemczech sięga 1922 roku. Związek miał siedzibę w Berlinie i był spadkobiercą wszystkich organizacji polonijnych na terenach zaboru pruskiego. Głównym celem było reprezentowanie praw Polaków jako mniejszości narodowej przed władzami niemieckimi. Organizacja została podzielona na cztery dzielnice, czwarta obejmowała Warmię, Mazury i Powiśle, a jej siedzibą był Olsztyn – przypomina dr Jan Chłosta.
Po plebiscycie powstał Związek Polaków w Prusach Wschodnich i założenia te były znaczące w tworzeniu organizacji ogólnoniemieckiej. Jan Baczewski, Franciszek Barcz, Maria Zientara-Malewska, później Juliusz Malewski byli związani z tą organizacją i tworzyli ja tutaj.
Olsztyńska szkoła ma nie tylko przekazywać wiedzę i umiejętności, ale też kształtować i wychowywać. Wszelkie inicjatywy upamiętniające ważne dla kraju wydarzenia są więc pożądane. Z kart historii wiemy, że Związek Polaków w Niemczech powstał także dzięki działaniom podejmowanym na Warmii i Mazurach. To tu, w Olsztynie powołano Związek Polaków w Prusach Wschodnich, którego założenia były znaczące w utworzeniu w 1922 roku organizacji ogólnoniemieckiej.
Wicekurator oświaty w Olsztynie Wojciech Cybulski podkreśla, że uczniowie zrozumieją współczesny świat tylko wówczas, gdy będą znali jego historię. Po to – jak mówi – w tym roku do programu szkół ponadpodstawowych wprowadzono nowy przedmiot – historia i teraźniejszość.
Myślę, że wprowadzenie tego przedmiotu spowoduje, że będziemy społeczeństwem bardziej świadomym, lepiej znającym naszą historię i tradycję. Myślę, że nowy przedmiot będzie budował poczucie dumy narodowej z dokonań tego co miało miejsce za minionych pokoleń.
W Zespole Szkół Ekonomiczno Handlowych w Olsztynie uczniowie poznają historię swojego patrona podczas godzin wychowawczych, obchodów dni szkoły czy okolicznościowych apeli. W placówce organizowane są też liczne konferencje i spotkania z osobami, które walczyły o polskość i przyczynili się do utworzenia organizacji.
Podczas uroczystości na budynku szkoły odsłonięto tablicę upamiętniającą 100. lecie założenia Związku Polaków w Niemczech.
Autor: K. Grabowska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy
PRZECZYTAJ TAKŻE
- Plebiscyt na najlepszą szkołę roku 2024. Ruszyło głosowanie
- Plebiscyt zamiast wyborów. Czy kandydat na wójta Dywit uzyska przychylność mieszkańców?
- Pasjonaci z Iławy nominowani do prestiżowej nagrody. Głosowanie trwa do północy
- Natalia Kaczmarek nominowana w plebiscycie na najlepszych lekkoatletów Europy