Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Mrągowo, Szczytno
Jubileusz WFOŚiGW. Samorządy podpisały umowy na nowe inwestycje
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie kończy 30 lat. Fundusz zajmuje się wspieraniem szeroko pojętych inwestycji środowiskowych.
To projekty związane z odnawialnymi źródłami energii, modernizacją sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, wymianą kopciuchów, usuwaniem azbestu czy nawet wspieraniem straży pożarnej. Wyzwań związanych ze środowiskiem jest coraz więcej.
Przede wszystkim zmiany klimatyczne, do których musimy się dostosować – wszyscy widzimy, co się dzieje, jak się zmienia świat. Też borykamy się – nie tylko w Polsce – z suszą, stąd realizacja programów, które zaczęliśmy i które będziemy kontynuowali. Kolejne wyzwanie – pośrednio także dla Funduszu – to agresja Rosji w Ukrainie, bo to też wpływa na szeroko rozumianą energetykę
– powiedział Jarosław Bogusz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.
W obchodach jubileuszu WFOŚiGW w Olsztynie wzięli udział parlamentarzyści i przedstawiciele władz regionu.
Jesteśmy regionem zielonym, ochrona środowiska i te warunki, jakie stwarzamy dla funkcjonowania naszych mieszkańców, to też jest wielka zasługa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
– oceniła poseł PiS Iwona Arent.
Musimy o tę naszą przyrodę dbać. Dbać, by pozostała w takim stanie prawie nienaruszonym dla naszych dzieci, dla naszych wnuków – by oni też mogli korzystać z tego, co im ta przyroda przynosi
– dodał poseł PiS Jerzy Małecki.
To wszystko przekuwa się na jakość życia mieszkańców i wpływa bezpośrednio na to, że odbiór naszego województwa jest taki, że jest postrzegane jako województwo, w którym warto żyć, które warto odwiedzać
– zaznaczył wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.
W ciągu 30 lat Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie wydał na prośrodowiskowe inwestycje ponad 2 miliardy złotych. To projekty, dzięki którym m.in. powstało ponad 4 tys. sieci wodno-kanalizacyjnych czy ograniczono emisję CO2 o około 300 tys. ton rocznie.
Inwestycje w regionie wspiera również Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Fundusz podpisał umowy z Morągiem i Szczytnem.
W Szczytnie – za ponad 3 miliony złotych – pojawią się 2 nowe autobusy elektryczne. Dzięki temu w mieście będą już łącznie 4 takie pojazdy – powiedział burmistrz Szczytna Krzysztof Mańkowski.
Koszty utrzymania są zdecydowanie mniejsze, niż gdy jest paliwo. Oczywiście gdy jest fotowoltaika – a zamontowaliśmy ją na całych danach przedsiębiorstwa komunikacyjnego – oszczędności są zdecydowane. A poza tym oczywiście ekologia.
Morąg zmodernizuje zaś miejską ciepłownię. Pojawi się w niej kocioł na biomasę, zaspokajający jedną czwartą zapotrzebowania – wyjaśnił Adam Maruszak, prezes morąskiego MPEC-u. Oba projekty mają zakończyć się w przyszłym roku.
Mieszkańcy zyskają ekologiczne źródło ciepła i mniejsze zanieczyszczenie środowiska. A poza tym wcześniej czy później węgiel będzie prawdopodobnie zakazany.
Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, podkreślił, że trzeba więcej inwestować w mniejszych ośrodkach.
Polska powiatowa, mniejsze miasta jednak borykały się z tymi problemami większymi. Duże miasta lepiej sobie radziły – mają więcej wpływów z podatków czy możliwości dofinansowania. A mniejsze miasta muszą mieć większe dofinansowanie i większą pomoc.
Morąg otrzyma z Narodowego Funduszu prawie 8 milionów złotych, a Szczytno – ponad 3 miliony złotych. Oba projekty mają zakończyć się w przyszłym roku.
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: K. Ośko