Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Modernizacja wojska oraz uproszczone procedury dla rolników. Posłuchaj Porannych Pytań

Fot. P. Getka

Rozbudowa jednostki wojskowej w Gołdapi oraz uproszczone procedury dla hodowców trzody chlewnej na własny użytek były tematami Porannych Pytań Radia Olsztyn. Gośćmi Krzysztofa Kaszubskiego byli posłowie Marcin Kulasek z Nowej lewicy i Jerzy Małecki z Prawa i Sprawiedliwości.

Wojsko powinno być tam, gdzie na granicach jest największe zagrożenia dla naszej ojczyzny – mówił poseł Nowej Lewicy Marcin Kulasek. Wiceprzewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej podkreślił położenie Gołdapi w pobliżu granicy rosyjskiej.

Skoro głównym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Polski jest Federacja Rosyjska, to nasza armia powinna być szczególnie mocno obecna przy obwodzie królewieckim.

Poseł PiS Jerzy Małecki podkreślił, że wojsko jest stale rozbudowywane.

Przypomnę – w 2015 roku stan liczebności Wojska Polskiego wynosił 94 tysiące żołnierzy, w 2023 – 172 tysiące – liczby nie kłamią.

Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w sobotę wziął udział w uroczystej przysiędze żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej z 15. Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego. W czasie uroczystości podpisał list intencyjny dotyczący przekazania gruntów na potrzeby rozbudowy infrastruktury wojskowej w Gołdapi.

Posłowie dyskutowali także o uproszczeniu procedury dla rolników, którzy chcą hodować trzodę chlewną na własny użytek. Poseł Nowej Lewicy Marcin Kulasek przekonywał, że rząd popełnił dużo błędów przy walce z ASF.

Minister Telus bierze pełną odpowiedzialność za lata nieudolnej walki Prawa i Sprawiedliwości z ASF. Ostatnia dekada to czas likwidowania kierunku produkcji trzody chlewnej w Polsce. Produkcję zwierzęcą niszczą ograniczenia w handlu międzynarodowym, które wynikają z nieskutecznej walki z chorobami zwierząt. Dziś w Polsce jest najmniej sztuk trzody chlewnej od 50 lat.

Poseł PiS, wiceprzewodniczący sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi Jerzy Małecki bronił działań rządu.

Kiedy Afrykański Pomór Świń był tylko w Polsce czy przy granicy z Białorusią, Ukrainą czy Rosją, to Komisja Europejska w żaden sposób nie pomagała nam w walce z ASF. Przypomnę, że na przykład rząd Hiszpanii z ASF walczył 35 lat.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus, który gościł w gospodarstwie rolnym w Zdunkach koło Ełku ogłosił, że ministerstwo upraszcza procedury dla rolników, którzy chcą hodować trzodę chlewną na własny użytek. Rolnik nie musi już m.in. prowadzić rejestru osób i pojazdów wjeżdżających na teren gospodarstwa, nie musi także posiadać spisu zwierząt hodowlanych.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego

00:00 / 00:00

Autor: K. Kaszubski
Redakcja: A. Niebojewska

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Poranne Pytania, Marcin Kulasek
Andrzej Śliwka i Zbigniew Ziejewski o porcie w Elblągu. Posłuchaj Porannych Pytań

To stanowisko sejmiku województwa - rządzonego przez Platformę Obywatelską i PSL – jest irracjonalne - tak o uchwale radnych w sprawie portu w Elblągu mówił w...

Zamknij
RadioOlsztynTV