Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jeziora w Olsztynie – gdzie nad wodę w stolicy województwa warmińsko-mazurskiego?


Otoczony przez piękne jeziora i lasy Olsztyn ceniony jest przez turystów z wielu względów. Stolica województwa warmińsko-mazurskiego oferuje mnóstwo atrakcji, ale wizytówką miasta są przede wszystkim malownicze akweny. Jest ich aż 16, więc warto wiedzieć, które zwiedzić w pierwszej kolejności. Zapraszamy do lektury.

Jezioro Redykajny

Zlokalizowane pomiędzy dzielnicami Redykajny i Gutkowo jezioro zachowało po części swój dziki charakter. Okolice wody wchodzą w skład rezerwatu – znajdują się tutaj torfowiska oraz roślinność wymagająca ochrony. Jezioro cieszy się popularnością zarówno wśród miłośników wędkarstwa, jak i pasjonatów relaksowania się na plaży. Takowa okala akwen od południa. Wędkarze docenią Redykajny za różnorodność bytujących w nim gatunków. Z kolei osobom preferującym opalanie i pluskanie się w wodzie Redykajny przypadnie do gustu z uwagi na czystą wodę.

Jezioro Ukiel

Najgłębsze (43 m) i największe (412 ha), a przez to najbardziej znane jezioro na terenie Olsztyna. Jezioro ma bardzo nieregularny kształt – mnóstwo tutaj zatok, zatoczek, cypli czy przesmyków. Na uwagę zasługuje także fakt zagospodarowania przestrzeni wokół akwenu. Od północno-wschodniej strony znajdują się hotele, SPA, puby, centrum rekreacyjne i miejska plaża. Z uwagi na popularność jezioro w sezonie odwiedza sporo osób. Dlatego tym, którzy preferują spotkanie z dziką przyrodą, polecamy spacery ścieżkami w lesie od południowej strony czy wycieczkę na plażę Łupstych.

Jezioro Skanda

Usytuowane wśród drzew jezioro Skanda nie należy do największych w Olsztynie. Popularnością cieszy się jednak z uwagi na piękne okoliczności przyrody i zróżnicowaną linię brzegową. Na turystów i wędkarzy czekają tutaj plaże piaszczyste i nienaruszone przez człowieka brzegi. Niektóre są też bardziej strome – rozciągają się z nich piękne widoki, zapierające dech w piersiach szczególnie podczas zachodów słońca. Na jeziorze znajduje się też niewielka wysepka, która całemu krajobrazowi dodaje niewątpliwego uroku. Plaże i trawiaste wybrzeża przyciągają nie tylko osoby szukające odpoczynku, ale także zapalonych wędkarzy chcących złowić leszcza, płoć czy lina.

Jezioro Długie

Jeśli jesteś zapalonym wędkarzem, musisz odwiedzić Jezioro Długie. Akwen ten postrzegany jest jako centrum wędkarstwa w mieście. Na jego południowo-zachodnim brzegu znajduje się siedziba okręgu wędkarskiego, a wody Długiego są systematycznie zarybiane. Złowisz w nim karpia, szczupaka, leszcza czy okonia. Dostęp do linii brzegowej jest praktycznie niczym nieograniczony. Z zachodu rozciąga się osiedle, a od północny i wschodu Długie spotyka się z lasem. Turystów przyciąga też bardzo atrakcyjna trasa spacerowa – podążając nią, możesz okrążyć całe jezioro.

Jezioro Trackie

Jezioro to ma historię bujną w zwroty akcji. Pod koniec XIX wieku przestało tymczasowo istnieć, ponieważ miejscowa ludność podjęła decyzję o jego osuszeniu. Chodziło o pozyskanie terenów do wypasania zwierząt. Natura oraz błędy ludzkie w gospodarowaniu architekturą w otoczeniu jeziora sprawiły, że Trackie odżyło. W przeszłości problemem była czystość wody, obecnie jednak w jeziorze chętnie kąpią się przyjezdni i mieszkańcy. Do kąpieli zachęca nie tylko satysfakcjonujący stan wody, ale i jej stosunkowo wysoka temperatura – na tle innych akwenów w Olsztynie wyróżnia je bardzo niewielka głębokość (do 4,5 m), co sprawia, że woda szybciej się nagrzewa. Jeśli zamierzasz przyjechać tu samochodem, upewnij się, że masz ważne ubezpieczenie. Jeżeli polisa dobiega końca, wykup nową – na jej cenę wpływają m.in. Twoje zniżki OC.

 

Artykuł sponsorowany

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Reakcja NATO na zagrożenia ze strony Rosji i problemy z ukraińskim zbożem tematami Porannych Pytań

- NATO dostosowuje się do nowej architektury bezpieczeństwa w Europie - powiedział w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn poseł Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Kossakowski, członek sejmowej Komisji...

Zamknij
RadioOlsztynTV