Jedwabno upamiętniło ofiary ukraińskich nacjonalistów
W Jedwabnie na Mazurach (w powiecie szczycieńskim) odbyła się uroczystość odsłonięcia Pomnika Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich.
„W hołdzie Polakom pomordowanym w wyniku zbrodniczych działań zbrojnych formacji ukraińskich nacjonalistów, w tym ofiarom ludobójstwa na Wołyniu, Polesiu i Małopolsce Wschodniej oraz zbrodni dokonanych na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu w latach 1939-1947″ – to inskrypcja na odsłoniętym dziś w Jedwabnie koło Szczytna Pomnik Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich.
Dlaczego pomnik stanął właśnie tam? – Po Akcji Wisła między innymi na nasze tereny zostali przesiedleni ludzie z kresów. Oni tu mieszkają i wciąż pamiętają – mówi Władysław Kałudziński – pełnomocnik do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
– Ten pomnik powstał, żeby pamiętać o trudnych czasach na kresach – mówi Piotr Lisiecki, prezes Towarzystwa Miłośników Wołynia i Kresów Wschodnich w Olsztynie.
– Zginęło tam kilkadziesiąt tysięcy osób, a niektóre z nich nigdy nie zostały w godny sposób pochowane – mówi Alina Kaźmierczak, przedstawicielka fundatorów pomnika rodzin kresowych.
Według szacunków badaczy, ludobójstwo na Wołyniu w latach 1943-1945 pochłonęło około 50 – 60 tysięcy polskich ofiar, zaś ukraińskie czystki na Kresach i w Małopolsce Wschodniej od 100 do 200 tysięcy Polaków oraz niewielką liczbę ratujących ich Ukraińców.
Dodajmy, że zbrodnia nacjonalistów ukraińskich na ludność polską kwalifikowana jest przez Instytutu Pamięci Narodowej jako ludobójstwo.
W jedwabnie była Katarzyna Piasecka – posłuchaj
Autor: K. Piasecka
Redakcja: A. Chmielewska