Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jeden na Jednego, czyli Nowoczesna kontra PiS. Spór o ustawę degradacyjną i wybór KRS

od lewej, Radosław Nojman (PiS) i Mirosław Pampuch (poseł Nowoczesnej).

Jeden na Jednego, czyli słowne starcie przedstawiciela partii rządzącej z przedstawicielem opozycji. Gośćmi Andrzeja Piedziewicza byli:

Radosław Nojman – Prawo i Sprawiedliwość
Mirosław Pampuch – Nowoczesna

Minister obrony zdegraduje PRL-owskich oficerów.

Zaczynamy od tzw. ustawy degradacyjnej. Dziś przyjął ją Senat, więc teraz zostaje już tylko podpis prezydenta i ustawa wejdzie w życie. Pozbawi stopni wojskowych osoby, które „sprzeniewierzyły się polskiej racji stanu”. Na pewno obejmie 22 członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. A także prawdopodobnie 300-400 innych wojskowych – w tym wojskowych sędziów i prokuratorów – okresu PRL. Na pewno stopnie stracą pośmiertnie generałowie Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak.

Ustawa szczególną uwagę poświęca sędziom i prokuratorom z lat 1943-56. Senator PiS Jan Żaryn proponował, by objąć nią także sędziów i prokuratorów okresu stanu wojennego, ale ta poprawka nie przeszła. A może powinna?

Sejm wybrał nowych sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa.

Ustawa degradacyjna wywołała sporo emocji podczas obrad parlamentu w tym tygodniu. Ale chyba jeszcze więcej było ich w Sejmie podczas wyboru nowych sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa. Po raz pierwszy  do rady, która ma stać na straży sędziowskiej niezawisłości, sędziów wybrali  politycy – a konkretnie posłowie PiS i Kukiz 15, bo reszta klubów głosowanie zbojkotowała. Słusznie?

Posłuchaj audycji Andrzeja Piedziewicza.

00:00 / 00:00

od lewej, Radosław Nojman (PiS) i Mirosław Pampuch (poseł Nowoczesnej).

Redakcja A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pampuch, Nojman, KRS
Sędzia Maciej Nawacki: Chcemy przywrócić wymiar sprawiedliwości obywatelom

"Oczekuję pozytywnych zmian, dlatego kandydowałem do Krajowej Rady Sądownictwa" - wyjaśniał w Porannych Pytaniach sędzia Maciej Nawacki, prezes olsztyńskiego Sądu Rejonowego, a od wczoraj nowy członek...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV