Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jarosław Gowin: Smuci mnie konflikt na UWM-ie. Profesor Maksymowicz to wybitny uczony, lekarz i autorytet w całej Polsce

Decyzja UWM-u o zmianach statutowych ws. Wydziału Nauk o Zdrowiu to ich autonomiczna decyzja, Ministerstwo nie będzie w to ingerować – powiedział w Poranku Radia Olsztyn Jarosław Gowin, prezes partii Porozumienie, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Na olsztyńskim Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim pojawił się problem personalny i ambicjonalny na linii prorektor prof. Wojciech Maksymowicz, a władze uczelni. W statucie zostało wpisane, że Wydział Nauki o Zdrowiu, który kształci pielęgniarki, położne, ratowników medycznych i dietetyków stanie się Szkołą Zdrowia Publicznego. UWM argumentuje, że ten Wydział ma zbyt niski dorobek naukowy pracowników, co mogłoby ograniczyć pozyskiwanie pieniędzy na kształcenie i badania. – Takie decyzje podejmowane są w pełni autonomicznie przez władze uczelni – zwrócił uwagę Jarosław Gowin:

Profesor Maksymowicz jest wybitnym uczonym, lekarzem i autorytetem w całej Polsce. Smuci mnie ten konflikt, ponieważ jest on niezwykle cenną osobą dla olsztyńskiego środowiska naukowego. Niezależnie od tego, jakie rozwiązania statutowe zostaną przyjęte, nie jest prawdą, że to słabe wyniki naukowe Wydziału Nauk o Zdrowiu przesądzają o braku szans na uzyskanie statusu uczelni badawczej. Aby placówka mogła się o taki status ubiegać, większość jej wydziałów powinno posiadać wysokie kategorie naukowe, czyli A+ lub A. W przypadku UWM-u, takie kategorie posiada mniejszość wydziałów. Ministerstwo w rozwiązania statutowe nie ingeruje.

Jarosław Gowin ocenił także wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Przypomnijmy, z partii Porozumienie mandat europosła zdobył Adam Bielan:

Zasłużył na to, nie tylko znakomitą kampanią i wynikiem, ale także świetną pracą jako wicemarszałek Senatu. Był jednym z naszych najbardziej opiniotwórczych polityków. Muszę jednak powiedzieć, że dla mnie ważniejszy jest wynik całego zespołu. Co prawda obóz Zjednoczonej Prawicy tworzą trzy różne ugrupowania, ale ta koalicja jest najbardziej harmonijna i najbardziej solidarna ze wszystkich obozów, które rządziły Polską po 1989 roku. To jest jedno z wyjaśnień naszego sukcesu. Rozstrzygającym elementem jednak było zadowolenie większości społeczeństwa. (…) Większość Polaków dostrzega, że nasze rządy przynoszą korzyści zarówno im samym, jak i całemu krajowi.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Jarosławem Gowinem

00:00 / 00:00

 

Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Jarosław Gowin, porozumienie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, video, prof. Wojciech Maksymowicz, Wydział Nauk o Zdrowiu
I. Arent: liczyłam na zwycięstwo PiS, jednak nie tak zdecydowane. M. Kulasek: musimy wyciągnąć wnioski

Zaskoczyło mnie tak zdecydowane zwycięstwo – mówiła w Porannych pytaniach Radia Olsztyn posłanka Prawa i Sprawiedliwości Iwona Arent. A Koalicja Europejska musi wyciągnąć wnioski – przyznawał...

Zamknij
RadioOlsztynTV