Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

I. Arent: liczyłam na zwycięstwo PiS, jednak nie tak zdecydowane. M. Kulasek: musimy wyciągnąć wnioski

Zaskoczyło mnie tak zdecydowane zwycięstwo – mówiła w Porannych pytaniach Radia Olsztyn posłanka Prawa i Sprawiedliwości Iwona Arent. A Koalicja Europejska musi wyciągnąć wnioski – przyznawał drugi z naszych gości – Marcin Kulasek, sekretarz generalny SLD.

W niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego PiS wygrał przewagą siedmiu punktów procentowych. – To więcej, niż oczekiwałam – mówi poseł Iwona Arent:

Oczywiście liczyłam na to, że Prawo i Sprawiedliwość wygra, ale szczerze przyznam się, że nie spodziewałam się tak zdecydowanej wygranej. Bardzo się z tego cieszę, chciałam przy tej okazji podziękować wszystkim którzy poszli głosować, wysoka frekwencja również nas zaskoczyła.

Marcin Kulasek z SLD twierdzi natomiast, że podczas jesiennych wyborów parlamentarnych sytuacja może się zmienić:

To nie jest dramatyczna porażka, na pewno trzeba wyciągnąć wnioski i pomyśleć, co będzie na jesieni. Teraz jest czas na analizę i ocenę błędów, a także poprawienie programu. Myślę, że Koalicja ma szansę rozpocząć równorzędną walkę.

Iwona Arent i Marcin Kulasek dyskutowali także, czy Konfederacja i Wiosna zaszkodzą większym partiom w jesiennych wyborach parlamentarnych. Poseł Iwona Arent przyznaje, że PiS będzie starał się pozyskać wyborców Konfederacji:

Oczywiście, Konfederacja jest dla nas konkurencją. My jesteśmy ugrupowaniem prawicowym. Będziemy chcieli jednak przekonywać ludzi, którzy głosowali na Konfederację, że nasz program dotyczy także ich.

Sekretarz generalny SLD Marcin Kulasek uważa natomiast, że lewicowa Wiosna nie zaszkodzi jesienią Koalicji Europejskiej:

Biorąc pod uwagę liczbę mandatów, to SLD jest trzecią siłą – zdobyliśmy ich mandatów, a Wiosna – trzy. Piętnastu kandydatów wystawionych na listach Koalicji Europejskiej było rekomendowanych przez SLD. Wspólnie zdobyliśmy ponad 800 tysięcy głosów, co daje około 6 %. Podobny wynik zrobiła Wiosna.

W wyborach do Europarlamentu PiS uzyskał ponad 45 % głosów, Koalicja Europejska – ponad 38 %. Próg wyborczy przekroczyła jeszcze Wiosna, uzyskując nieco ponad 6 % głosów.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Iwoną Arent i Marcinem Kulaskiem

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Iwona Arent, Marcin Kulasek, video
P. Lisiecki: nasz wynik w eurowyborach to dobry prognostyk przed jesienią. A. Poterała: jesteśmy trzecią siłą w kraju, to dla nas wielka radość

Gośćmi Krzysztofa Kaszubskiego w Porannych pytaniach byli Piotr Lisiecki z Konfederacji Korwin Braun Liroy Narodowcy oraz Andrzej Poterała z Wiosny Roberta Biedronia. W audycji odnieśli się...

Zamknij
RadioOlsztynTV