Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -16 °C pogoda dziś
JUTRO: -11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Janusz Dzisko: W tym tygodniu powinny wyzdrowieć kolejne osoby zakażone koronawirusem

Janusz Dzisko, warmińsko-mazurski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny. Fot. A. Chmielewska

Liczba zakażonych koronawriusem wciąż będzie rosła, ale w najbliższych dniach jest także szansa na zanotowanie kilku wyleczeń z zakażenia – tak mówił w Porannych pytaniach Janusz Dzisko, wojewódzki inspektor sanitarny.

W województwie warmińsko-mazurskim notowanych jest coraz więcej zakażeń. W niedzielę wieczorem liczba zakażonych wynosiła 56 osób. Z drugiej strony, w ubiegłym tygodniu zanotowano pierwsze w regionie wyleczenie. Janusz Dzisko uważa, że w tym tygodniu powinniśmy zanotować kolejne:

Z informacji, które przekazuje nam oddział zakaźny z Ostródy wynika, że jest przynajmniej kilka osób, które miały dodatni wynik, manifestowały objawy, a dziś już ich nie mają. Potrzebujemy trochę czasu, aby kolejne ujemne wyniki potwierdziły się, aby wirus został wyeliminowany z ich organizmu. Myślę, że nastąpi to w tym tygodniu.

Warmińsko-mazurski wojewódzki inspektor sanitarny zapowiedział również, że planowane jest sporo nowych badań na obecność koronawirusa w Nowym Mieście Lubawskim.

W powiecie nowomiejskim doszło do zakażenia koronawirusem podczas posiedzenia sztabu kryzysowego dwa tygodnie temu. W efekcie zakażenie wykryto u szefowej sanepidu, komendanta policji, pracownika straży pożarnej, a także u jednego z samorządowców. Teraz nie należy już organizować takich spotkań – zaleca Janusz Dzisko:

Organizowanie tego typu spotkań, kiedy w sali pojawia się tylu decydentów, jest ogromnym ryzykiem. Mamy dzisiaj wiele możliwości komunikowania się, np. przez telekonferencje i odpowiednie aplikacje. Robimy to, aby nie sparaliżować urzędów potrzebnych mieszkańcom

Z danych opublikowanych w niedzielę wieczorem przez Urząd Wojewódzki wynika, że na terenie Warmii i Mazur jest obecnie 56 osób zakażonych koronawirusem, z czego 15 w powiecie nowomiejskim. Kwarantannie poddano tamtejszych strażaków, pracowników Sanepidu, a także starostę i burmistrza.

W całej Polsce zakażenie koronawirusem wykryto dotychczas u 1862 osób, 22 osoby zmarły.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Januszem Dzisko

00:00 / 00:00

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sanepid, Nowe Miasto Lubawskie, Janusz Dzisko, koronawirus, zakażenia, oddział zakaźny
Zmarły 4 osoby zakażone koronawirusem. Jest kolejny przypadek zachorowania na Warmii i Mazurach

Testy laboratoryjne potwierdziły 43 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, w sumie zakażenie wykryto u 1905 osób – poinformowało w poniedziałek rano Ministerstwo Zdrowia. Z powodu koronawirusa zmarły...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV