Jan Krzysztof Ardanowski: Jeżeli by w Polsce zaprzestać produkcji zwierząt to jest autentyczny koniec rolnictwa
Wprowadzenie podatku od mięsa byłoby działaniem przeciwko rolnictwu – powiedział w Porannych pytaniach minister rolnictwa i rozwoju wsi. Jan Krzysztof Ardanowski. Odniósł się w ten sposób do doniesień z Brukseli.
W minionym tygodniu, podczas debaty w Europarlamencie, pojawiła się propozycja takiego podatku. Ekolodzy argumentują, że aby zrównoważyć wpływ produkcji mięsa m.in. na emisję gazów cieplarnianych należy podnieść ceny mięsa w sklepach. Bardzo krytycznie ten pomysł ocenia szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
Jeżeli by w Polsce zaprzestać produkcji zwierząt, a w skrajnym przypadku ma to do tego doprowadzić to jest po rolnictwie. Jest to autentyczny koniec rolnictwa, ponieważ nie będzie gdzie sprzedać zbóż. Użytki zielone, a mamy ich bardzo dużo, są źle wykorzystywane, pasywnie wykorzystywane, ekstensywnie wykorzystywane, powinny dawać dużą produkcję przystosowanych do ich spożywania przeżuwaczy.
Średnio Polak zjada około 80 kilogramów mięsa rocznie (dane GUS). Najwięcej, bo aż 40 kilogramów wieprzowiny. Dla porównania w roku 2000 średnie spożycie mięsa w Polsce wynosiło około 65 kilogramów na osobę rocznie.
W przyszłym roku w Polsce ruszy ogromny program dotyczący retencji – zapowiedział w Radiu Olsztyn minister rolnictwa i rozwoju wsi. Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił, że na ten cel rząd ma przeznaczyć 14 miliardów złotych, a dysponentem pieniędzy będzie Ministerstwo Gospodarki Wodnej.
Jan Krzysztof Ardanowski mówił jednak, że rolnicy muszą na bieżąco wykorzystywać swoją wiedzę i umiejętności, bo tylko w ten sposób będą w stanie uchronić się przed zapowiadaną suszą.
Nie udawać, że nie wiedzą jak się zatrzymuje wodę w glebie. Woda w glebie to jest podstawowy sposób zatrzymania wody. Chłonna gleba działająca jak gąbka daje również dobre plony i jest odporna na suszę. Większości składników w ziemi jest wystarczająco, ale o tym możemy wiedzieć dopiero na podstawie analizy gleby.
Wody Polskie ogłosiły bardzo intensywną suszę rolniczą i atmosferyczną w sześciu województwach na północy i w centrum kraju. Poza Warmią i Mazurami problemy są też na Pomorzu, Kujawach, w Wielkopolsce oraz w części województwa łódzkiego.
Posłuchaj Porannych pytań
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za M.Lewiński