Jakie zmiany czekają nas w 2018 roku? O tym w Bliższych Spotkaniach
Nowy Rok kojarzy się nie tylko z wymyślaniem nowych postanowień, które chcemy zrealizować. Bardzo często 1 stycznia wchodzą w życie różne zmiany. E-składka i elektroniczne zwolnienia lekarskie, jednolity plik kontrolny i nowe zaostrzenia prawne to tematy, na które rozmawiano w Bliższych Spotkaniach.
Gośćmi Izabeli Malewskiej byli:
- Anna Ilukiewicz z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Olsztynie
- Marcin Stobiecki z Warmińsko–Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie
- Iwona Greń-Florczuk, radca prawny
- Ryszard Gadziński, instruktor nauki jazdy
Gościem Izabeli Malewskiej była Anna Ilukiewicz z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Olsztynie.
I. Malewska: W 2018 roku wejdą w życie dwie duże zmiany, e-składka i elektroniczne zwolnienie lekarskie. Kogo dotyczy e-składka?
A. Ilukiewicz: E- składka dotyczy osób prowadzących działalność. Do tej pory przedsiębiorcy dokonywali przelewów na ubezpieczenia do ZUS-u. Były to trzy, a nawet cztery przelewy, każda kwota na oddzielne konto. Teraz będzie to jeden przelew. ZUS sam proporcjonalnie podzieli kwotę. Każdy przedsiębiorca otrzyma też swój indywidualny numer składkowy.
I. Malewska: Elektroniczne zwolnienia lekarskie, to jest kolejna nowość w 2018 roku. Nowość, która stanie się obowiązkiem.
A. Ilukiewicz: Elektroniczne zwolnienia lekarskie wejdą w życie od 1 lipca 2018 roku i zastąpią całkowicie dotychczasowe standardowe zwolnienia papierowe. Jest to ułatwienie i dla lekarza i dla pacjenta i jego pracodawcy. Lekarz wystawiając takie zwolnienie wpisuje tylko pesel pacjenta, a reszta danych automatycznie podstawia się w zwolnieniu sama. Pacjent musi tylko drogą elektroniczną lub sms powiadomić pracodawcę, że ma zwolnienie lekarskie. Do tej pory był obowiązek dostarczenia zwolnienia lekarskiego w ciągu 7 dni, teraz ten obowiązek znika.
Posłuchaj rozmowy z Anną Ilukiewicz
Kolejnym Gościem Izabeli Malewskiej był Marcin Stobiecki z Warmińsko–Mazurskiego Urzędu Celno – Skarbowego w Olsztynie.
I. Malewska: Czym jest jednolity plik kontrolny?
M. Stobiecki: Podatnicy do tej pory prowadzili ewidencję podatku od towarów i usług w formie papierowej lub elektronicznej. Jednolity plik kontrolny jest to schemat, według którego podatnik musi przygotować swoje dane finansowo – księgowe co miesiąc.
I. Malewska: Od kiedy będzie obowiązywał?
M. Stobiecki: Dla dużych podmiotów jednolity plik kontrolny obowiązuje już od lipca 2016 roku, a dla średnich i małych przedsiębiorców od stycznia 2017 roku. Od 2018 roku wejdzie największa grupa mikro-przedsiębiorcy.
Posłuchaj rozmowy z Marcinem Stobieckim
O kolejnych zmianach, jakie czekają nas w 2018 roku mówiła Iwona Greń-Florczuk, radca prawny. Tematami rozmowy były m.in. wprowadzenie opłat za torby na zakupy z tworzywa sztucznego; zaostrzenie odpowiedzialności za naruszenie zasad związanych z przetwarzaniem danych osobowych; większa ochrona praw osobowych dzieci i nowe prawo wodne.
Posłuchaj rozmowy z Iwoną Greń-Florczuk
Zmiany nie ominą także przyszłych kierowców. Co może nam grozić za brawurową jazdę i co to jest CEPiK? O tym Ryszard Gadziński – instruktor nauki jazdy, Prezes Stowarzyszenia Właścicieli Ośrodków Szkolenia Kierowców w Olsztynie.
Posłuchaj rozmowy z Ryszardem Gadzińskim
Redakcja: D. Kucharzewska/A.Podbielska