Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jakie zmiany czekają nas w 2018 roku? O tym w Bliższych Spotkaniach

Fot. Pixabay.com

Nowy Rok kojarzy się nie tylko z wymyślaniem nowych postanowień, które chcemy zrealizować. Bardzo często 1 stycznia wchodzą w życie różne zmiany.  E-składka i elektroniczne zwolnienia lekarskie, jednolity plik kontrolny i nowe zaostrzenia prawne to tematy, na które rozmawiano w Bliższych Spotkaniach. 

Gośćmi Izabeli Malewskiej byli:

  • Anna Ilukiewicz z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Olsztynie
  • Marcin Stobiecki z Warmińsko–Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie
  • Iwona Greń-Florczuk, radca prawny
  • Ryszard Gadziński, instruktor nauki jazdy

 

Fot. Izabela Malewska

Gościem Izabeli Malewskiej była Anna Ilukiewicz z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Olsztynie.

I. Malewska: W 2018 roku wejdą w życie dwie duże zmiany, e-składka i elektroniczne zwolnienie lekarskie. Kogo dotyczy e-składka?

A. Ilukiewicz: E- składka dotyczy osób prowadzących działalność. Do tej pory przedsiębiorcy dokonywali przelewów na ubezpieczenia do ZUS-u. Były to trzy, a nawet cztery przelewy, każda kwota na oddzielne konto. Teraz będzie to jeden przelew. ZUS sam proporcjonalnie podzieli kwotę. Każdy przedsiębiorca otrzyma też swój indywidualny numer składkowy.

I. Malewska: Elektroniczne zwolnienia lekarskie, to jest kolejna nowość w 2018 roku. Nowość, która stanie się obowiązkiem.

A. Ilukiewicz: Elektroniczne zwolnienia lekarskie wejdą w życie od 1 lipca 2018 roku i zastąpią całkowicie dotychczasowe standardowe zwolnienia papierowe. Jest to ułatwienie i dla lekarza i dla pacjenta i jego pracodawcy. Lekarz wystawiając takie zwolnienie wpisuje tylko pesel pacjenta, a reszta danych automatycznie podstawia się w zwolnieniu sama. Pacjent musi tylko drogą elektroniczną lub sms powiadomić pracodawcę, że ma zwolnienie lekarskie. Do tej pory był obowiązek dostarczenia zwolnienia lekarskiego w ciągu 7 dni, teraz ten obowiązek znika.

Posłuchaj rozmowy z Anną Ilukiewicz

Fot. A.Podbielska

Kolejnym Gościem Izabeli Malewskiej był Marcin Stobiecki z Warmińsko–Mazurskiego Urzędu Celno – Skarbowego w Olsztynie.

I. Malewska: Czym jest jednolity plik kontrolny?

M. Stobiecki: Podatnicy do tej pory prowadzili ewidencję podatku od towarów i usług w formie papierowej lub elektronicznej. Jednolity plik kontrolny jest to schemat, według którego podatnik musi przygotować swoje dane finansowo – księgowe co miesiąc.

I. Malewska: Od kiedy będzie obowiązywał?

M. Stobiecki: Dla dużych podmiotów jednolity plik kontrolny obowiązuje już od lipca 2016 roku, a dla średnich i małych przedsiębiorców od stycznia 2017 roku. Od 2018 roku wejdzie największa grupa mikro-przedsiębiorcy.

Posłuchaj rozmowy z Marcinem Stobieckim

Fot. Archiwum RO

O kolejnych zmianach, jakie czekają nas w 2018 roku mówiła Iwona Greń-Florczuk, radca prawny. Tematami rozmowy były m.in. wprowadzenie opłat za torby na zakupy z tworzywa sztucznego; zaostrzenie odpowiedzialności za naruszenie zasad związanych z przetwarzaniem danych osobowych; większa ochrona praw osobowych dzieci i nowe prawo wodne.

Posłuchaj rozmowy z Iwoną Greń-Florczuk

Fot. Izabela Malewska

Zmiany nie ominą także przyszłych kierowców. Co może nam grozić za brawurową jazdę i co to jest CEPiK? O tym Ryszard Gadziński – instruktor nauki jazdy, Prezes Stowarzyszenia Właścicieli Ośrodków Szkolenia Kierowców w Olsztynie.

Posłuchaj rozmowy z Ryszardem Gadzińskim

Redakcja: D. Kucharzewska/A.Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Nowy Rok, ZUS, zmiany, przepisy
W Bliższych Spotkaniach wszystko o świadczeniach społecznych

Gospodarze audycji Bliższe Spotkania rozmawiali dziś o emeryturach, zasiłkach rodzinnych, świadczeniach społecznych, alimentach i świadczeniu 500 plus. Gośćmi Izabeli Malewskiej i Krzysztofa Kaszubskiego byli przedstawiciele: Zakładu...

Zamknij
RadioOlsztynTV