Jak założyć i prowadzić Uniwersytet Trzeciego Wieku? Seniorzy z kraju i zza granicy spotkali się w Olsztynie
Po raz trzynasty w Olsztynie zainaugurowano Europejskie Spotkania Integracyjne Polskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Tym razem przyjechało 85 delegatów m.in. z Litwy, Ukrainy, Białorusi, Rumunii, Uzbekistanu, Austrii i Wielkiej Brytanii oraz 10 przedstawicieli Uniwersytetów Trzeciego Wieku z Polski.
Jak mówi Aldona Bagińska, prezes Akademii Trzeciego Wieku w Olsztynie, celem tych spotkań jest integracja i aktywizacja polskich seniorów mieszkających za granicą. Nasi rodacy bardzo chętnie korzystają z możliwości przyjazdu do Polski, bo jak podkreślają – bardzo brakuje im kontaktu z ojczyzną. W Olsztynie zdobywają wiedzą jak założyć i prowadzić taką uczelnię.
Jedną z założonych z inicjatywy naszych seniorów uczelni jest Polski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Solecznikach na Litwie – przyznaje prezes Antoni Jankowski. To największa uczelnia dla seniorów na Litwie, który liczy ponad stu słuchaczy.
Impreza potrwa do piątku, a w planach są m.in. wycieczki, ciekawe wykłady i bogaty program kulturalny. Jest to jak dotąd jedyne w Polsce takie spotkanie integrujące polonijnych seniorów, a całego zaplecza, włącznie z akademikami i aulami wykładowymi użycza bezpłatnie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.
Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Dybcio