Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak walczyć z bobrami? Samorządowcy i rolnicy szukają rozwiązania problemu

Samorządowcy i rolnicy z żuławskich gmin szukają sposobu na bobry. Zwierzęta niszczą infrastrukturę przeciwpowodziową na terenach zalewowych. W Gronowie Elbląskim odbyło się spotkanie w tej sprawie.

Mieszkańcy Żuław potwierdzają – bobry to szkodniki, szczególne groźne właśnie tu.

– Budują tamy, zatykają przepusty i spiętrzają wodę na terenach depresyjnych – podkreślił pan Mariusz, rolnik z Markus.

Samorządowcy chcą wypracować wspólnie z Wodami Polskimi i służbami kryzysowymi program, który ułatwi im nie tylko walkę z bobrami, ale też odmulenie rzek.

Musimy wypracować matrycę, plan dzięki któremu będziemy słyszalni – wyjaśnił wójt Gronowa Elbląskiego Marcin Ślęzak, w którego gminie dwa tygodnie temu doszło do poważnego uszkodzenia wału rzeki Tiny, gdzie bobry urządziły sobie nory.

Samorządowcy przygotują wniosek do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku w sprawie pilnych działań na Żuławach Elbląskich. W przyszłym tygodniu planowane jest kolejne spotkanie, do udziału w którym zaproszone będą Wody Polskie.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

00:00 / 00:00

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Żuławy, bobry, bobr
Trwa koszenie rzek na Żuławach

Przepływająca przez Elbląg rzeka Kumiela jest czyszczona z roślinności na dnie.  Koszenie jest działaniem przeciwpowodziowym, bo rzeka ma charakter górski i przy gwałtownych opadach już wiele...

Zamknij
RadioOlsztynTV