Jak stosować olej z czarnuszki?
Właściwości oleju z czarnuszki znały i doceniały już nasze babcie i nie ma w tym cienia przypadku. Stanowi on cenne źródło m.in. nienasyconych kwasów tłuszczowych, wielu witamin i minerałów. Jest wsparciem dla prawidłowego działania organizmu, jak również stanowi również remedium na wiele dolegliwości skórnych. Sprawdź więc, jak go stosować, aby móc wykorzystać jego prozdrowotny potencjał.
Co to jest olej z czarnuszki i jak smakuje?
Olej z czarnuszki to produkt, który powstaje z nasion jednorocznej rośliny o tej samej nazwie. Jest cennym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym m.in. oleinowego, jak również linolowego. Zawiera duże ilości minerałów, witamin (w tym wit. E) i przeciwutleniaczy. Wykazuje właściwości odżywcze i lecznicze. Wspiera m.in. działanie układu immunologicznego, oddechowego i trawiennego. Z powodzeniem można o nim powiedzieć, że jest bardzo uniwersalnym, naturalnym produktem, ponieważ można stosować go także w kosmetyce. Jest cennym składnikiem wielu kosmetyków za sprawą działania przeciwzapalnego i nawilżającego.
Jak smakuje olej z czarnuszki? Bardzo charakterystycznie – intensywnie i wyraziście, chociaż nie zawsze. Wszystko zależy od tego, z jakich ziaren jest tłoczony. O każdym można jednak śmiało powiedzieć, że nie da się go pomylić z innym produktem. Pokochasz go od pierwszej łyżki, albo skutecznie się do niego zrazisz. Są jednak sprawdzone sposoby na to, aby na powrót go pokochać, bądź zwyczajnie – nie poczuć.
Olej z czarnuszki jest gorzki, za co odpowiada m.in. tymochinon. Jego obecność niesie ze sobą jednak szereg korzyści dla organizmu. Działa immunostymulująco i przeciwbakteryjnie. Warto jest więc się z nim zaprzyjaźnić w codziennej diecie. Dodatkowo przygotuj się na korzenny posmak. Jeśli szukasz łagodniejszych nut, sięgaj po olej z czarnuszki indyjskiej. Po egipskiej i polskiej spodziewaj się natomiast ostrzejszych.
Na co pomaga olej z czarnuszki – poznaj jego właściwości
Olej z czarnuszki to remedium na wiele dolegliwości, jak również ogromny wspomagacz dla prawidłowego działania m.in. układu odpornościowego. Warto docenić w nim to, że ponad 80% jego składu, to kwasy tłuszczowe z pomocą których Twoje serce będzie jak dzwon. Doceń go za obecność niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), w tym kwasów omega- i omega-6, ponieważ zastąpienie nimi nasyconych istotnie wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu. Dołóż do tego tymochinon. Nie można nie wspomnieć o cennych witaminach i minerałach, w tym takich jak: miedź, fosfor, żelazo, wapń, potas, cynk. Do tego dochodzą białka.
Olej z czarnuszki znakomicie wspomaga leczenie atopowego zapalenia skóry (AZS), jak również łuszczycy. Wykazuje również skuteczność w leczeniu zapalenia zatok i towarzyszących mu dolegliwości, w tym takich jak m.in. nieżyt nosa, bóle głowy, zębów i szyi. Ponadto olej z czarnuszki działa na alergię i wspomaga leczenie astmy. Działa także gastroprotekcyjnie (osłonowo) na żołądek, jak również wspiera pracę tarczycy.
Ponadto znajduje zastosowanie w pielęgnacji skóry. Chroni ją przed nadmierną utratą wody i pomaga w utrzymaniu prawidłowego nawilżenia. Oprócz tego wykazuje działanie antyoksydacyjne. Z powodzeniem może być więc stosowany jako naturalny kosmetyk na twarz – zwłaszcza, kiedy jesteś posiadaczką cery dojrzałej, suchej, bądź też trądzikowej. Obecne w nim substancje odżywcze, takie jak witaminy, przeciwutleniacze i kwasy tłuszczowe istotnie wpływają na regenerację osłabionych włosów. Nawilżają je i łagodzą stany zapalne.
Aby mieć jednak pewność, że sięgasz po olej z czarnuszki, który rzeczywiście będzie korzystnie wpływał na Twoje zdrowie, sięgaj po produkty tłoczone na zimno, niefiltrowane i nierafinowane.
Olej z czarnuszki – dawkowanie
Olej z czarnuszki możesz podawać swojemu maluszkowi, jednak dopiero wtedy, kiedy skończy już 12 miesięcy. Zacznij od ¼ łyżeczki. Kiedy maluch skończy już 3 lata, możesz zwiększyć dawkę do jej połowy. 6-letni junior może już przejść o poziom wyżej i pić olej z czarnuszki jak osoba dorosła – 1 łyżeczkę dziennie. Co ważne – możesz go spożywać niezależnie od pory dnia. Wybierz odpowiednią dla siebie.
Aby jednak zauważyć efekty wprowadzenia oleju z czarnuszki do codziennej diety, musisz być konsekwentny. Postaw na regularność. Nie zapominaj także o odpowiednich proporcjach i spożywaniu go zawsze na zimno.
Jak już wspomnieliśmy, może być Ci trudno zaprzyjaźnić się z jego charakterystycznym smakiem. Są jednak na to sposoby. Zmieszaj go z syropem klonowym lub z agawy, bądź też dodaj do niego miód. Możesz również spróbować go wypić dodając go do koktajlu owocowego, bądź smoothie. Znakomicie komponuje się także z sałatkami, zupami krem, jak również jogurtem. Ponadto wzbogaca smak łososia.
Nie zapominaj o tym, że jak na wszystko – także na efekty działania oleju z czarnuszki, będziesz musiał trochę poczekać. Możesz zauważyć je już po miesiącu stosowania. Zwykle jednak jest to przedział do 3 miesięcy.
Spożywanie oleju z czarnuszki skonsultuj z lekarzem, jeśli cierpisz m.in. na cukrzycę, masz problemy z nerkami, niskie ciśnienie krwi. Odstaw go na czas ciąży.
Artykuł sponsorowany