Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak poruszać się pod Grunwaldem – sprawdź

Od godziny 16.00 w Grunwaldzie trwa inscenizacja Wielkiej Bitwy z 1410 roku. Niestety ze względu na zła aurę, w widowisku bierze udział mniejsza liczba rekonstruktorów niż wcześniej planowano.

Rycerze muszą dbać nie tylko o siebie – powiedział Sławomir Moćkun z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębark.

00:00 / 00:00

Rycerze z Bractwa Rycerskiego Komturii Nidzickiej mają jednak sposoby na to, żeby zachować pogodę ducha nawet w deszczowy dzień. Najlepiej podobno jest wypić odrobinę miodu pitnego…

…………………………………………………………….

Miłośnicy rycerstwa z całego świata
Mimo fatalnej pogody pola pod Grunwaldem goszczą miłośników średniowiecza niemal z całego świata. Przyjechali rekonstruktorzy z Polski, Francji, Australii, Węgier, Litwy, Ukrainy, Białorusi, Rosji, Czech i Finlandii. Rycerskim turniejom można przyglądać się od kilku dni. Na dziś zaplanowano inscenizację bitwy pod Grunwaldem. Jest to największe tego typu widowisko w Polsce, a nawet Europie.

O godzinie 15:00 na pole bitwy mają wyruszyć rycerze, żeby godzinę później rozpocząć inscenizację bitwy. To widowisko, które trzeba zobaczyć – zachęca odtwórca roli króla Jagiełły, Jacek Szymański.

00:00 / 00:00

…………………………………………………………………………………………………………………………..

Podinsp. Jolanta Burakiewicz, Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego KPP Ostróda, fot. KWP Olsztyn

Bezpieczeństwo i ruch wokół Grunwaldu
Nad bezpieczeństwem widzów, jak co roku będą czuwały wszystkie służby – mówi podinspektor Jolanta Burakiewicz – naczelnik wydziału prewencji i ruchu drogowego KPP w Ostródzie.

00:00 / 00:00

Na polach grunwaldzkich będzie też zlokalizowany posterunek policji, w którym będzie można zgłosić niepokojące sprawy.

00:00 / 00:00

Ruch wokół Grunwaldu został zmieniony wzorem lat ubiegłych. Kierowcy mogą parkować tylko na wyznaczonych przez organizatorów parkingach. Dla pieszych przygotowano specjalne trakty, które prowadzą nie tylko w kierunku pól grunwaldzkich, ale także od miejscowości Stębark w kierunku Łodwigowa i Grunwaldu. Ścieżki są ogrodzone taśmą i oznakowane tabliczką „Trakt tylko dla pieszych”. Po zakończonej inscenizacji wyjazd z Pól Grunwaldzkich będzie zorganizowany drogą wojewódzką 537 Lubawa-Frygnowo oraz Stębark-Pawłowo. Można też będzie pojechać drogą wojewódzką nr 542 Rychnowo-Frygnowo lub Samin- Działdowo, a także drogami powiatowymi Frygnowo-Grunwald lub Samin-Grunwald.

Ruch na dogach wokół Pól Grunwaldzkich – obowiązuje od 13 lipca 2013 roku od godz. 6.00 do dnia 14 lipca do godz. 6.00.
Do miejsca inscenizacji bitwy będzie można dojechać kilkoma trasami:

1) dojazd do miejscowości Stębark drogą wojewódzką 537 od miejscowości Pawłowo i drogi krajowej 7 Gdańsk – Warszawa – tą trasą zmierzają goście od strony Warszawy oraz Olsztyna,
2) dojazd do miejscowości Frygnowo drogą wojewódzką 542 od miejscowości Rychnowo i drogi krajowej 7, dalej drogą powiatową 1261 N do Grunwaldu – trasa wykorzystywana przez zmierzających od strony Gdańska i Ostródy
3) w miejscowości Frygnowo dołącza szlak wiodący drogą wojewódzką 537 od strony Lubawy i Iławy,
4) dojazd do miejscowości Samin drogą wojewódzką 542 od strony Działdowa, dalej drogą powiatową 1266 N w okolice Grunwaldu.

Główny ruch dojazdowy (oraz wyjazdowy po zakończonej imprezie) odbywać się będzie następującymi odcinkami dróg:

· drogi wojewódzkiej 537 Lubawa – Frygnowo oraz Stębark – Pawłowo,
· drogi wojewódzkiej 542 Rychnowo – Frygnowo oraz Samin – Działdowo,
· drogi powiatowej 1261 N Frygnowo – Grunwald, drogi powiatowej 1266 N Samin –Grunwald.

Jak w latach ubiegłych, na trasie Grunwald – Łodwigowo – Stębark – Grunwald będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy. Będą informowały o tym tablice ustawione w tych miejscowościach. Przy tej trasie zlokalizowana jest większość parkingów – głównie w okolicy Pól Grunwaldu, ale także w miejscowości Stębark”.

W tym roku, tak jak w latach ubiegłych inscenizacja bitwy rozpocznie się o godzinie 16.00, aby wszyscy zainteresowani mogli dotrzeć na widowisko. Oprócz głównej atrakcji, jaką jest inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem, organizator przygotował wiele atrakcji. Warto zapoznać się tą oferta, ponieważ w sytuacji, kiedy wszyscy uczestnicy uroczystości w jednej chwili będą chcieli opuścić Grunwald, może dochodzić do utrudnień w ruchu drogowym, co i tak w efekcie wydłuży czas wyjazdu. Dlatego może też warto zastanowić się nad noclegiem.

Podczas zabezpieczenia obchodów Bitwy Grunwaldzkiej służbę pełnić będą również funkcjonariusze na motocyklach. W ten sposób policjanci będą bardziej mobilni i szybciej dotrą w miejsca, w których wystąpiły utrudnienia w ruchu drogowym i na bieżąco będą udrożniać ruch pojazdów.

…………………………………………………………………………………………………………………………..
Parkingi

Dla samochodów widzów, którzy przyjadą na inscenizację bitwy, przewidziano 1200 miejsc parkingowych, ale może być ich znacznie mniej, bo na kolejnych wjazdach zaczyna tworzyć się trudne do przejechania błoto – informuje Sylwester Pruciński – odpowiedzialny za wyznaczanie miejsc parkingowych pod Grunwaldem.

00:00 / 00:00

Policjanci będą pełnili służbę przy głównych wjazdach i wyjazdach z parkingów, aby nie dopuszczać do blokowania jezdni przez kierowców wnoszących opłatę za parking. Warto, aby kierowcy pamiętali, że w Stębarku będzie przygotowany dodatkowy parking.

Szczególną uwagę należy zwrócić na znak „B-36” zakaz zatrzymywania się i znak „ T-24 ”. Znak „T-24” występujący razem ze znakiem „B-36” i informuje o usunięciu pojazdu na koszt właściciela w przypadku niestosowania się do znaku zakaz zatrzymywania. Znaki te są rozstawione w okolicy Pół Grunwaldzkich w odstępach i będą obowiązywały od soboty 13 lipca od godziny 6.00 do niedzieli do godz. 6.00.

Warto także pamiętać, że w sytuacji, kiedy kierowca zostawi swój samochód w miejscu, gdzie będzie obowiązywał zakaz parkowania, nawet kiedy tego dnia nie zostanie on „na gorąco” ukarany za popełnione wykroczenie, konsekwencje złamania przepisów mogą dosięgnąć sprawcę w ciągu 30 dni.

…………………………………………………………………………………………………………………………..
Ruch pieszych
Pieszym uczestnikom ruchu przypominamy o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego. Wzywamy do korzystania ze specjalnie przygotowanych i wydzielonych traktów. Trakty dla pieszych będą prowadziły nie tylko od parkingów do Pól Grunwaldzkich. Będą wyznaczone również od miejscowości Stębark w kierunku miejscowości Łodwigowo i Grunwald. Trakty będą usytuowane poza pasem drogi i wygrodzone taśmą oraz oznakowane tabliczką: „TRAKT TYLKO DLA PIESZYCH”. Jeżeli zajdzie potrzeba korzystania z jezdni, proszę pamiętać o zasadzie poruszania się lewą stroną drogi.

…………………………………………………………………………………………………………………………..

Zagubienie dziecka
Policja przypomina, aby dokładnie pilnować swoich dzieci. W przypadku zagubienia się pociechy, bardzo pomocne mogą być opaski, które zakłada się przed podróżą. Umieszcza się na nich dane kontaktowe, takie jak numer telefonu rodziców, imię i nazwisko dziecka, adres. W przypadku braku takiej opaski prosimy o wyposażenie dzieci w karteczki z podstawowymi informacjami tj.: imieniem dziecka oraz numerem telefonu opiekunów. Najprostszym rozwiązaniem może być wypisanie dziecku na ręku jego imienia i numeru telefonu do opiekunów.

(mlew/grab/kwp/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bitwa, Grunwald
Jak dojechać na Grunwald?

Już od kilku dni w okolicach Grunwaldu policjanci obserwują wzmożony ruch samochodów. W sobotę o 16.00 rozpoczną się 603. Obchody Bitwy pod Grunwaldem. Organizatorzy spodziewają się...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV