Olsztyn, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region
Jak policzyć liczbę pasażerów? Samorządy analizują różne rozwiązania
Komunikacja miejska musi się dostosować do rządowego rozporządzenia zmniejszającego m.in. liczbę pasażerów w autobusach i tramwajach. Kiedy zmiany zaczną funkcjonować w Olsztynie?
W autobusie może być tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących – podkreślił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej poświęconej nowemu rozporządzeniu ograniczającemu poruszanie się po mieście.
Problem w tym, że nie wiadomo, kto miałby kontrolować liczbę pasażerów komunikacji miejskiej, skoro kierowcy nie mogą opuszczać swoich stanowisk. Olsztyński ZDZiT wraz z samorządami innych miast analizuje teraz rozporządzenie i szuka rozwiązań – w efekcie na zmiany, które miały zacząć funkcjonować od dziś (25 marca), trzeba jeszcze poczekać.
Zapowiadane są natomiast zmiany w rozkładzie jazdy – za tydzień ma obowiązywać letni rozkład, ale jak zapewnił rzecznik ZDZiT Michał Koronowski, dotyczyć ma to tylko połączeń podmiejskich.
Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zapowiedział dodatkowe zabezpieczenia kierowców komunikacji miejskiej – mają być wyposażeni w maseczki i środki dezynfekcji. W autobusach i tramwajach wprowadzona jest strefa buforowa oddzielająca kierowców od pasażerów, nie można też kupić biletu od kierowcy. Pasażerowie powinni siadać pojedynczo na podwójnych miejscach, nie muszą już także używać przycisków otwierających drzwi.
Posłuchaj relacji Aleksandry Skrago
Również w tramwajach i autobusach komunikacji miejskiej w Elblągu może jednorazowo przebywać o połowę mniej pasażerów.
Wyliczone jest to według typu pojazdu i liczby miejsc siedzących. Zarząd Komunikacji Miejskiej, który jest organizatorem komunikacji autobusowej i tramwajowej wprowadził wszystkie nowe zasady sanitarne zalecone przez rząd. To oznacza, że w autobusie może jednorazowo przebywać od 12 do 17 pasażerów, a w tramwajach, w zależności od wielkości wagonu, od 10 do 27 – wyjaśnił Michał Górecki, rzecznik ZKM.
Wcześniej ZKM wprowadził ograniczenia lub zawiesił mniej obciążone linie.
Autor: A. Skrago/M. Stankiewicz
Redakcja: K. Ośko