Olsztyn, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Jak podnieść poziom aktywności zawodowej kobiet? W Olsztynie odbyło się Forum Nowej Edukacji
Kobiety na rynku pracy – to główny temat Forum Nowej Edukacji, które odbyło się w olsztyńskiej Kuźni Społecznej. Organizatorami tego wydarzenia byli Bank Żywności w Olsztynie, Centrum Innowacyjnej Edukacji oraz New Education Forum.
Tematami poruszanymi na spotkaniu były: aktywizacja zawodowa kobiet, ich rozwój zawodowy i osobisty, a także kompetencje i narzędzia cyfrowe jako sposoby przygotowania kobiet do zmieniającego się rynku zawodowego.
Jako Bank Żywności realizowaliśmy już projekty, które były związane m.in. z aktywizacją młodzieży, osób, które poszukują pracy i z aktywizacją w obszarze zawodu kucharz, bo i z tym jesteśmy mocno związani. Przy okazji projektu dotyczącego młodzieży widzimy, że efekty są bardzo dobre. Około 80 proc. zaktywizowało swoje działania, zmieniło swoje miejsce pracy albo kierunek kształcenia
– powiedział Marek Borowski.
Dyskusja podczas Forum Nowej Edukacji dotyczyła też m.in. rządowego programu „Aktywny Rodzic”. To świadczenie w wysokości 1500 zł miesięcznie przez okres 24 miesięcy od 12 do 35 miesiąca życia dziecka dla pracującego rodzica.
Uważam, że to dobra inicjatywa, ale to jest tylko jeden puzzel w dużej układance. Żeby rodzice, a szczególnie kobiety, były aktywne po macierzyństwie, potrzebny jest szereg narzędzi, które im w tym pomogą. To żłobki, przedszkola, ale też sama zachęta i motywacja
– powiedziała Joanna Bochniarz, dyrektor generalna Centrum Innowacyjnej Edukacji. W rozmowie z reporterem Radia Olsztyn zapewniła, że spotkanie będzie miało także bardzo konkretny efekt.
Wypracujemy tutaj rekomendacje, które pojadą do Brukseli i pod koniec roku będziemy je prezentować jako głos naszego regionu
– dodała.
Marzena Dusza, która jest dyrektorem operacyjnym Centrum Innowacyjnej Edukacji stwierdziła, że w Polsce rynek pracy cały czas dzieli się na kobiecy i męski.
Ponieważ kobiety biologicznie mają pewne obciążenia. To, co dla nas jest bardzo istotne, to trudności w powrocie na rynek pracy po urlopach macierzyńskich i wychowawczych
– dodała.
Z kolei w ocenie Sylwii Jankowskiej, kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej w Pasymiu, która brała udział w Forum Nowej Edukacji, kobiety mają kłopot z odnalezieniem się na rynku pracy z kilku powodów.
Często to niewystarczające wykształcenie, brak perspektyw i po prostu brak wewnętrznej motywacji
– przyznała.
W spotkaniu brał udział także wojewoda Radosław Król, który powiedział, że warmińsko-mazurski rynek pracy może być atrakcyjny dla kobiet.
Skoro brakuje rąk do pracy, a kobiety zajmują ważne stanowiska, chociażby w wojsku. Przecież kiedyś szacowało się, że 10 proc. wojska będą stanowiły kobiety. Okazuje się, że pracuje ich ponad 20 proc. Świadczy to o tym, że zawody precyzyjne, skrupulatne, te, które wymagają cierpliwości, mogą wykonywać właśnie kobiety
– mówił Król.
Na tle krajów Unii Europejskiej, poziom zatrudnienia kobiet jest w Polsce umiarkowany. Wskaźnik zatrudnienia kobiet w wieku 15-64 lata wyniósł w 2021 r. 64 proc. i był nieznacznie wyższy niż średnia dla krajów UE (63 proc.).
Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego
Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Niebojewska