Olsztyn, Elbląg, Ełk, Polecane, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Region, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo
Dzieci i młodzież potrzebują wsparcia. Powstanie specjalistyczne centrum psychiatrii
Łopaty mają być wbite w ziemię w pierwszym kwartale 2026 roku, a obiekt gotowy do pracy dwa lata później. W Ameryce pod Olsztynkiem powstanie Północne Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży.
Z danych UNICEF wynika, że zaburzenia psychiczne dotykają 10,8 procent dzieci w Polsce w wieku 10-19 lat. Ta statystyka z roku na rok rośnie. Z oficjalnych liczb wynika, że z problemami natury psychicznej obecnie boryka się ok. 409 tysięcy dzieci i nastolatków, jednak szacuje się, że ten wynik jest mocno zaniżony, bo w wielu przypadkach choroby nie są diagnozowane.
Północne Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Ameryce ma być nowoczesnym i w pełni wyposażonym obiektem, który będzie obejmował wszystkie poziomy referencyjne leczenia zgodne z założeniami nowej reformy systemu psychiatrii w Polsce. To odpowiedź na problemy z psychiatrią dziecięcą województwa warmińsko-mazurskiego, takie jak długi czas oczekiwania na poradę, diagnostykę i leczenie dzieci i młodzieży, zbyt mała liczba ośrodków leczenia ambulatoryjnego i stacjonarnego i niewystarczająca dostępność specjalistów z zakresu psychiatrii dziecięcej. W Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie podpisano umowę na budowę centrum.
Ta umowa wynika z projektu strategicznego, jeśli chodzi o obszar zdrowia. Mamy punkty środowiskowe, które już działają. To nie jest tak, że budujemy na razie tylko bryłę. W momencie, gdy powstanie nowy budynek, przeniesiemy działalność, a nie będziemy tworzyć ją od nowa
– powiedział marszałek województwa Marcin Kuchciński.
Pierwsza z poradni środowiskowych została otwarta w Olsztynie kilka miesięcy temu. Kolejne powstały w Nidzicy, Lidzbarku i Działdowie. – Ich uruchomienie pokazało wiele, nie tylko ogrom potrzeb – dodał Roman Lewandowski, dyrektor szpitala w Ameryce, pod którego kierownictwem powstaje centrum psychiatrii dziecięcej.
Okazuje się, że to zaniedbanie czy te zapóźnienia są dużo większe. W Olsztynie już wcześniej działały takie ośrodki. Ci pacjenci najtrudniejsi częściowo byli zaopiekowani. A nowych miejscach, w których otworzyliśmy poradnie, praca zaczyna się od bardzo trudnych przypadków
– przyznał.
Inwestycja zakłada powstanie nowych budynków, które będą połączone funkcjonalnie z istniejącymi obiektami i infrastrukturą Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego dla Dzieci w Ameryce. Planowany jest także zakup specjalistycznego wyposażenia i zagospodarowanie terenu dookoła obiektu. W skład centrum wejdą oddziały psychiatryczne dla dzieci i młodzieży w różnych grupach wiekowych.
Wśród najważniejszych specjalizacji przyszłej placówki należy wymienić leczenie zaburzeń nerwicowych u dzieci i młodzieży, które w najcięższych przypadkach muszą być realizowane w trybie stacjonarnej opieki, leczenie zaburzeń odżywiania, diagnostykę i leczenie zaburzeń psychicznych oraz świadczenia dla dzieci i młodzieży uzależnionych od substancji psychoaktywnych.
– Chcemy, żeby Północne Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży było kompleksową placówką, która swoją opieką obejmie wszystkich pacjentów: od wieku niemalże niemowlęcego, aż do pacjentów prawie pełnoletnich – powiedział psychiatra dziecięcy dr n. med. Adrian Kowalski.
Jednym z największych wyzwań, z którymi się spotkamy, będą oczywiście kadry. W skali kraju obecnie brakuje co najmniej kilkuset specjalistów psychiatrii dziecięcej. Tutaj z pomocą idzie rządowa reforma systemu psychiatrii dziecięcej, za którą idzie m.in. skrócenie czasu zdobywania specjalizacji. Do czasu otwarcia centrum w Ameryce nie będziemy czekać bezczynnie. Zamierzamy szkolić kadry, które już w 2029 roku będą przyjmować pierwszych pacjentów w nowo otwartej placówce
– wskazał.
W centrum będą zatrudnieni specjaliści z zakresu psychiatrii dzieci i młodzieży, psycholodzy, psychoterapeuci dzieci i młodzieży, pielęgniarki, terapeuci zajęciowi, opiekunowie medyczni i inny personel niezbędny do prawidłowego działania centrum.
Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej
Autor: K. Grabowska
Redakcja: K. Ośko
PRZECZYTAJ TAKŻE
- Kolejne miejsce pomocy psychologicznej dla młodzieży. "Zapełniamy białe plamy"
- Chorują młodzi, a nawet dzieci. Dziś Światowy Dzień Reumatyzmu
- "Zdrowie najmłodszych jest priorytetem". Rusza nowy program do walki z nadwagą
- Co piąty nastolatek pada ofiarą hejtu. W Braniewie rozmawiano o problemach uczniów