Jak napisać CV, które nie trafi do kosza?
Szukanie pracy szczególnie w czasach panującej pandemii jest niezwykle trudnym zadaniem. Niemniej jednak okazuje się, że wiele przedsiębiorstw w dalszym ciągu próbuje normalnie funkcjonować, a to wiąże się z tym, że stale poszukują one nowych pracowników.
Jak łatwo się domyślić, konkurencja na rynku pracy jest niezwykle zacięta i często zdarza się, że na jedno stanowisko przypada wielu kandydatów. Wówczas rekruterzy mają utrudnione zadanie, a o ich decyzji, często przesądzają detale, które kandydaci umieścili w swoim CV. Jak więc napisać życiorys, który nie trafi z marszu do kosza?
Dobre CV podkreśli twoje osiągnięcia
Czy wiesz, że średnio na 50 wysłanych CV, kandydat otrzymuje około 3-4 zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną? Jest to wynik, który nie napawa optymizmem, a wynika to z tego, że wiele podań o pracę jest po prostu źle napisanych. Dobrze napisane CV, znacznie zwiększa twoje szanse, na zainteresowanie rekrutera twoją osobą, a w efekcie zaproszenie na rozmowę o pracę. Wielu kandydatów, często traktuje życiorys jako pobieżny zbiór wszystkich danych osobowych i dotychczasowych miejsc pracy wraz z wykształceniem. Wielu wydaje się też, że skopiowanie życiorysu z generatorów CV załatwi sprawę i da rekruterowi nasz pełny wizerunek, a także kierunki dalszego rozwoju. Często umieszczamy w CV także informacje, które dla osób rekrutujących, nie są w ogóle istotne jak np. prace sezonowe. Okazuje się, że kluczem do sukcesu, czyli do otrzymania telefonu od rekrutera jest przede wszystkim spójność i czytelność dokumentu. Okazuje się, że nie tylko list motywacyjny, ma podkreślać twoje osobiste osiągnięcia. Najlepsze CV, pokaże rekruterowi, że masz niezbędne doświadczenie, związane bezpośrednio ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Warto więc w sekcji, w której punktujemy zakres obowiązków, dodać także najważniejsze osiągnięcia, a także sposób, w jaki udało się nam z nich wywiązać. Rekruter wówczas zauważy efektywnościowe podejście do kandydata, a także mierzalność sukcesów działań, poprzez uzyskane efekty.
Dopasuj CV do oferty pracy
Jak napisać list motywacyjny? Tak by pasował on do ciebie i twoich osiągnięć, jednak pisząc CV musisz pamiętać o dopasowaniu go do oferty pracy. Odpowiadając na ogłoszenie o pracę, musisz pamiętać, że pracodawcy mają w głowie obraz idealne kandydata na dane stanowisko. Odpadają więc wszystkie kreatory CV, które będą do znudzenia zarzucać pracodawców oklepanymi formułkami. Musisz przede wszystkim zastanowić się, jakich informacji na twój temat, dana firma będzie poszukiwała w twoim CV. Zwróć więc uwagę na ogłoszenia o pracę- jakie są wypunktowane kompetencje kandydata? jakich uprawnień firma poszukuje? Podkreśl je w swoim CV, a nawet więcej- użyj wytłuszczonych słów kluczowych. Pierwsze wrażenie, które pracodawca wyniesie patrząc na twoje CV często determinuje o sukcesie. Warto więc ułatwić mu znalezienie tego, czego na prawdę szuka.
Nie przesadzaj z długością
Generator CV zwykle daje możliwość umieszczenia w CV wszystkiego co tylko chcemy – to błąd, gdyż dobre CV nie może być zbyt długie. Kandydaci zwykle rozwodzą się w swoim CV na różne tematy, zapominając o wypunktowaniu konkretnych kompetencji i szczegółowym rozpisaniu obowiązków z poprzednich prac. To właśnie za to, będzie chciał ci zapłacić przyszły pracodawca. Ważne jest więc podkreślenie w CV tego, co naprawdę potrafisz, a także tego, czego ewentualnie musisz się jeszcze nauczyć. Dzięki temu, rekruter szybko oceni, czy twój profil zawodowy pasuje do danego stanowiska. Ważne, by tego typu informacje zawrzeć już na pierwszej stronie, najlepiej w połowie życiorysu. Wówczas już po otwarciu dokumentu, rekruter szybko oceni, czy ma przed sobą interesującą aplikację, czy kolejne CV stworzone dzięki kreatorom. Nie można zapominać także o szacie graficznej. Jeśli posiadamy e-mail używany w liceum, warto go zmienić na bardziej profesjonalny. Nie zapominajmy także o zdjęciu i ogólnej przejrzystości dokumentu. CV to nasza osobista wizytówka, musi być więc eleganckie i merytoryczne. To właśnie życiorys, zastępuje pierwszy kontakt z rekruterem.
Znajdź miejsce na podsumowanie zawodowe
Etap selekcji życiorysów, często jest dość rygorystyczny, a co więcej, jest to wstęp do tego, by móc ubiegać się o wymarzoną posadę. Przebrnięcie przez ten etap, jest więc niezwykle istotne. Warto wiedzieć, że rekruterzy zwykle nie poświęcają długich godzin na przeskanowanie CV. Zwykle wystarczy im na to zaledwie kilkanaście sekund. Wówczas na samym początku, musimy znaleźć miejsce na podsumowanie zawodowe. Oznacza to, że warto poświęcić chwilę i w telegraficznym skrócie opisać wszystkie najważniejsze umiejętności i doświadczenie, które są wymagane dla danego stanowiska. Dobre CV jest przede wszystkim zwięzłe, spójne i czytelne, więc w tym punkcie również nie ma sensu rozpisywać się na pół strony i umieszczać całości naszego doświadczenia, które- powiedzmy sobie szczerze- nie zawsze będzie pasować do profilu kandydata, jakiego poszukuje firma. Zadbajmy też o stronę estetyczno-wizualną. Atrakcyjne CV szybko przyciągnie wzrok. Koniecznie zamieśćmy w życiorysie nasze zainteresowania. Oryginalne hobby, często przesądza o tym, że pracodawca nas zapamięta i zainteresuje się naszą osobą. Na sam koniec, jedna z ważniejszych rad. Nie przeceniajmy swoich umiejętności i nie koloryzujmy ich. Kłamstwo w życiorysie, prędzej czy później wyjdzie na jaw podczas ewentualnej rozmowy kwalifikacyjnej.
Artykuł sponsorowany