Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jajko symbolem Wielkanocy. Co bardziej wartościowe: żółtko czy białko?

Jajka, nieodłączny element świąt wielkanocnych, są jednym z najzdrowszych produktów żywnościowych. Zawierają niezbędne składniki odżywcze, jakich potrzebuje nasz organizm.

W jaju są wszystkie witaminy z wyjątkiem witaminy C a także składniki mineralne – mówi dietetyczka Anna Szymska.

Zawiera witaminę z grupy B, m.in. witaminę B12, zawiera witaminę D, cynk, fosfor, wapń, a także przeciwutleniacze, jak np. luteina czy zeaksantyna, które wpływają na polepszenie wzroku, zapobiegają rozwojowi plamki ciemnej na oku. Jest to produkt bardzo wartościowy.

00:00 / 00:00

Jaja znajdowały się kiedyś na czarnej liście produktów, które należy ograniczać ze względu na dużą zawartość cholesterolu. Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy cholesterol w jajach nie jest tak szkodliwy, jak sądzono – mówi Anna Szymska.

Cholesterol pokarmowy jest przyswajany w niewielskiej ilości i wlicza się w ten, który mamy w organizmie – jest to około 10 procent. Co prawda jest taka grupa pacjentów, którzy będą bardziej metabolizować cholesterol i będzie on wyższy – głównie ta zła frakcja, popularnie nazywana LDL. Zbyt duże spożycie jajek u pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi zwiększa ryzyko rozwoju tych chorób. Podobnie jest z cukrzycą.

00:00 / 00:00

Posłuchaj całej rozmowy Agnieszki Lipczyńskiej

Przyjmuje się, że osoby z chorobami układu krążenia i cukrzycą typu drugiego mogą zjeść 5 jaj tygodniowo a osoby zdrowe od 7 do 10. Tymczasem w Polsce statystycznie spożywa się 3,5 jajka tygodniowo.

Żółtko i białko różnią się zawartością składników odżywczych

Białko jaja kurzego jest białkiem pełnowartościowym o wysokiej wartości biologicznej. Stanowi tzw. białko wzorcowe, zawierając wszystkie aminokwasy, w tym niezbędne aminokwasy egzogenne (tryptofan, treonina, izoleucyna, leucyna, lizyna, metionina), których organizm nie potrafi sam wyprodukować – dlatego należy je dostarczać z pożywieniem.

Żółtko jaja kurzego ma bardziej urozmaicony skład chemiczny, niż białko, z tego względu jest bardziej wartościową częścią jaja, jest jednak również bardziej kaloryczne

– wyjaśnia dr Agata Kiciak z zakładu technologii i oceny jakości żywności w katedrze dietetyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jaja mają korzystny skład tłuszczu, dostarczają wielu niezbędnych dla organizmu nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwasów omega-3, głównie w postaci kwasu dokozaheksaenowego pomagjącego w utrzymaniu funkcji mózgu.

Ważnym składnikiem jest lecytyna, której zawartość w żółtku jest trzykrotnie wyższa niż w soi, będącej głównym jej źródłem żywieniowym. Lecytyna jest istotna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, jest stałą składową mózgu, osłonek mielinowych tkanki nerwowej i uczestniczy w metabolizmie cholesterolu.

Cennym składnikiem jaja kurzego jest cholina, będąca ważnym elementem zapewniającym prawidłową pracę mózgu, systemu nerwowego i metabolizmu wątroby. Odgrywa ona ważną rolę w rozwoju mózgu i rdzenia kręgowego podczas ciąży, rozwoju poznawczego u niemowląt, może też pomóc w zapobieganiu osłabieniu funkcji poznawczych u osób starszych.

Żółtka jaja kurzego zawierają duże ilości luteiny oraz zeoksantyny, karotenoidów o właściwościach przeciwulteniających. Badania wykazały, że dostarczenie wystarczających ilości tych składników odżywczych może istotnie zmniejszyć ryzyko zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej.

Jajka są przy tym dobrym źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E, K oraz w wodzie: B1, B2, B5, B6, B9, B12. Spożywanie dwóch jaj dziennie może pokryć 10 – 30 proc. zapotrzebowania na witaminy dla osób dorosłych, poza witaminą C, której jaja nie zawierają. Jaja kurze są również cennym źródłem składników mineralnych: fosforu, potasu, sodu, wapnia, żelaza, cynku, selenu.

Jedno jajo zawiera 270 mg cholesterolu, jest zatem bogatym źródłem cholesterolu pokarmowego. W czerwcu jajka mogą zawierać o połowę więcej witaminy D, niż te zniesione w kwietniu, kiedy ilość światła jest mniejsza. Z tego też powodu jaja letnie są czterokrotnie bogatsze w witaminę D, niż zimowe.

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za A. Lipczyńska i PAP

Więcej w jajko, jajka, żółtko
Dawni Mazurzy nie święcili potraw. Jak wyglądała Wielka Sobota?

Wielka Sobota była przeznaczona na malowanie jajek. Malowano ich bardzo dużo. Zajmowały się tym kobiety. Jak mówi Magdalena Szumska z Muzeum Historycznego w Ełku, najczęściej malowano...

Zamknij
RadioOlsztynTV