Jajka to skarbnica witamin i minerałów. Mogą je jeść nawet małe dzieci
Jajka to nieodłączny atrybut świąt wielkanocnych. W naszej kulturze jajko symbolizuje Zmartwychwstanie Jezusa, dlatego ich obecność na świątecznym stole jest koniecznością.
Jajka to także bardzo wartościowy produkt w diecie zarówno u dorosłych jak i małych dzieci – przekonuje Katarzyna Paszkowska, dietetyczka z poradni Warsztaty żywienia w Olsztynie. Jajka to bogate źródło witaminy A, E, D i K oraz witamin z grupy B i składników mineralnych: fosforu, potasu, sodu, wapnia, żelaza, magnezu, miedzi, cynku i selenu.
W żółtku mamy beta-karoten i luteinę. Które chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem i zapobiegają zwyrodnieniu plamki żółtej. W jajkach znajdziemy całą gamę witamin i składników mineralnych i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych i lecytynę, które działają korzystnie na poziom dobrego cholesterolu.
Według najnowszych badań całe jajko można podawać dzieciom już w 6. miesiącu życia.
Magdalena Woltmanowska z wojewódzkiej stacji Sanepidu w Olsztynie potwierdza, że to jedne z najbardziej wartościowych produktów, ale trzeba pamiętać o zachowaniu higieny.
Jajka to jedne z najbardziej wartościowych produktów dostępnych na rynku spożywczym. Już jedno kurze jajko pokrywa aż 25 procent zapotrzebowania dorosłego człowieka na pełnowartościowe białko. Ze względu na to, że jaja stanowią potencjalne źródło zakażenia bakteriami z rodzaju salmonella, należy z nimi właściwie postępować. Po zakupie ograniczyć kontakt jaj z żywnością gotową do spożycia. Dobrym nawykiem jest mycie i osuszanie jak, najlepiej ręcznikiem papierowym lub wyparzanie przed wykorzystaniem w kuchni.
Pamiętajmy, że jajka mogą być także alergenem.
Autor: D. Grzymska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy/A. Niebojewska