Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jachty żeglujące po Mazurach będą bezpłatnie oddawać ścieki. Od kiedy?

Fot. Ł. Węglewski

Mazurskie samorządy we współpracy z Wodami Polskimi pracują nad systemem powszechnego i bezpłatnego odbierania ścieków z jachtów.

W ocenie burmistrza Mikołajek Piotra Jakubowskiego, który jest przewodniczącym Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie, system może zacząć działać za 2-3 lata.

Żeby tak było, musi być przede wszystkim bezpłatne i dostępne dla żeglarzy, dlatego pracujemy nad systemem, który by objął wszystkie podmioty czarterujące jachty, wyposażające jachty oraz porty, mariny i przystanie

– powiedział Piotr Jakubowski.

Samorządy chcą, by wszystkie jachty żeglujące po Mazurach zostały wyposażone w toalety, a w każdym porcie były pompy do odsysania ścieków. Oddawanie ścieków ma być bezpłatne i powszechne.

Obecnie bardzo wiele jachtów ma toalety, ale nie wszystkie. Nie w każdym porcie można też opróżnić pokładowe toalety, a tylko w nielicznych miejscach jest to bezpłatne, np. na promenadzie w Mikołajkach, czy Ekomarinie w Giżycku.

Szacuje się, że po mazurskich jeziorach w sezonie żegluje od 30 do 40 tysięcy ludzi dziennie.

Fot. A. Minkiewicz-Zaremba

Autor: W. Chromy za PAP
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Giżycko, Mazury, nieczystości, ścieki, żaglówka, mikołajki, Wielkie Jeziora Mazurskie, toaleta
W Mikołajkach odkryto pozostałości osad i cmentarzy

W Mikołajkach podczas budowy kompleksu apartamentów odkryto cenne stanowisko archeologiczne, które skrywa ślady osady z neolitu, osady z okresu wpływów rzymskich, a także dwa cmentarze -...

Zamknij
RadioOlsztynTV