Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jacek Protas „jedynką” Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego

„Jedynkami” Koalicji Obywatelskiej na listach wyborczych do Parlamentu Europejskiego będą między innymi zasiadający w rządzie: szef MSWiA Marcin Kierwiński, szef resortu aktywów państwowych Borys Budka oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz.

Listy zatwierdziła Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej.

W okręgu obejmującym Warszawę i osiem powiatów listę otworzy szef MSWiA Marcin Kierwiński, na kolejnych miejscach znaleźli się między innymi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Kamila Gasiuk-Pihowicz, Michał Szczerba oraz Andrzej Rozenek. W województwie pomorskim „jedynką” będzie Janusz Lewandowski, w kujawsko-pomorskim Krzysztof Brejza.

W województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim liderem listy jest wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Protas.

Dziękuję za zaufanie. To dla mnie ogromny zaszczyt, że mogłem znaleźć się w tak mocnej drużynie! Wspólnie zadbamy o silną pozycję Polski w zjednoczonej i bezpiecznej Unii Europejskiej

napisał w mediach społecznościowych.

W okręgu mazowieckim pierwsze miejsce na liście w wyborach do Parlamentu Europejskiego zajmuje Andrzej Halicki, w łódzkim – Dariusz Joński. W okręgu wielkopolskim listę otwiera Ewa Kopacz, w podkarpackim – Elżbieta Łukacijewska, w lubelskim – Marta Wcisło.

Bartłomiej Sienkiewicz jest jedynką w okręgu, który obejmuje województwa małopolskie i świętokrzyskie. W dolnośląskim i na Opolszczyźnie jest to Bogdan Zdrojewski, w zachodniopomorskim i lubuskim – Bartosz Arłukowicz. Dotychczasowy minister aktywów państwowych Borys Budka jest „jedynką” na liście śląskiej.

Bartłomiej Sienkiewicz – w związku z zatwierdzeniem przez Radę Krajową PO list kandydatów do Parlamentu Europejskiego – złożył na ręce premiera rezygnację ze stanowiska. Sienkiewicz pełnił funkcję ministra kultury od 13 grudnia 2023 roku.

Wybory do Parlamentu europejskiego odbędą się 9 czerwca.

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za IAR/X

Więcej w wybory, Jacek Protas, Platforma Obywatelska, europarlament, video
Rywalizacja i zabawa w Uranii. Uczniowie spotkali się na mistrzostwach „Wspólny Start”

Nowa hala Urania w Olsztynie służy także najmłodszym. Odbyły się tam I Mistrzostwa Szkół Podstawowych. Uczniowie z 22 olsztyńskich placówek rywalizowali w kilku konkurencjach. Również na...

Zamknij
RadioOlsztynTV