Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Patowa sytuacja w powiecie. Kto będzie starostą?

Fot. P. Getka

Trwają negocjacje dotyczące przyszłej koalicji w radzie powiatu olsztyńskiego. – Ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły – mówił  w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn starosta olsztyński Andrzej Abako. Gość Radia Olsztyn odniósł się także m.in. do propozycji przebiegu obwodnicy Dobrego Miasta.

Po wyborach samorządowych nowy podział mandatów w radzie powiatu olsztyńskiego wygląda następująco: Koalicja Obywatelska – 9 mandatów, Nasz Powiat Olsztyński – 8 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość – 6 mandatów, Trzecia Droga – 2 mandaty. Każdemu komitetowi do rządzenia zatem niezbędna jest koalicja.

Andrzej Abako otwarcie mówił o tym, że chciałby pozostać starostą, a Koalicja Obywatelska jest dla niego naturalnym koalicjantem. Jednak przedstawiona przez niego oferta współpracy spotkała się z odmową.

Nasze trzy propozycje były takie same, jak do tej pory: po stronie Naszego Powiatu pozostajemy w takim samym układzie politycznym. W drugiej propozycji troszeczkę zluzowaliśmy, bo zaproponowaliśmy, aby przewodniczący był z Koalicji Obywatelskiej. To byłaby taka równowaga dla starosty

– powiedział.

W związku z fiaskiem rozmów koalicyjnych starosta Andrzej Abako, z komitetu Nasz Powiat Olsztyński, proponuje, by zarząd powiatu składał się z przedstawicieli wszystkich ugrupowań, które weszły w skład rady.

Gość porannej rozmowy odniósł się także do propozycji przebiegu obwodnicy Dobrego Miasta.

Jedyna realna i możliwa do zrealizowania obwodnica Dobrego Miasta to obwodnica wschodnia

– stwierdził Andrzej Abako.

Mieszkańcy Dobrego Miasta są jednak w tej sprawie podzieleni. Są wśród nich tacy, którzy forsują wariant zachodni twierdząc, że tylko on pozwoli na połączenie wylotówek do innych miast takich jak Ostróda, Miłakowo i Orneta.

W Porannych Pytaniach Radia Olsztyn Andrzej Abako wypowiedział się także ws. konfliktu dotyczącego północnej obwodnicy Olsztyna. Stwierdził, że zgadza się z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, że Olsztyn należy ominąć od zachodu. Przypomnijmy, że z tą wizją nie zgadza się ustępujący prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, który próbuje forsować wariant wschodni.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

Autor: M. Lewiński
Redakcja: Ł. Sadlak

 

Więcej w powiat, starosta, starostwo, video, Andrzej Abako
Żołnierze zmierzyli się z „małpim gajem”. Ukończenie go jest dużym sukcesem

Około 50 żołnierzy z 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej i 16. Żuławskiego Pułku Logistycznego z Elbląga uczestniczyło w Braniewie w Mistrzostwach w Pokonywaniu Ośrodka Sprawności Fizycznej....

Zamknij
RadioOlsztynTV