Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Ireneusz Merchel: Na dworcu w Olsztynie będą nowe perony dostosowane do niepełnosprawnych, schody ruchome i windy

Będziemy przebudowywać stację Olsztyn Główny – zapowiedział w Porannych pytaniach prezes PKP PLK Ireneusz Merchel.

Wybudujemy nowe szersze, podwyższone perony, dostosowane do łatwiejszego wsiadania do pociągów i obsługi osób niepełnosprawnych. Zakładamy również, że będą schody ruchome i windy – dodał prezes Merchel.

PKP PLK zamierza też połączyć, podziemnym przejściem, olsztyńskie Zatorze z Dworcem Głównym. Ireneusz Merchel liczy na to, że do budowy parkingów i infrastruktury przy ulicy Zienatry-Malewskiej włączą się władze Olsztyna.

Zachęcamy miasto: zaangażujcie się w nasz projekt, bo jest to część miejska. My wybudujemy infrastrukturę, poprawimy dostęp, ale oczekujemy, że miasto zadba o interes pasażerów, mieszkańców Olsztyna, którzy będą mogli przyjechać na dworzec, zostawić samochód i skorzystać z pociągu.

Zdaniem prezesa Ireneusza Merchela inwestycja ta odciąży zatłoczone okolice Dworca Głównego w stolicy Warmii i Mazur. Prezes PKP PLK zapowiedział też, że od 15 grudnia ruszą pociągi po wyremontowanych trasach Olsztyn-Działdowo i Olsztyn-Ełk przez Ruciane-Nidę oraz Pisz. Ireneusz Merchel zwrócił uwagę na to, że samorząd województwa powinien dostosować godziny przyjazdów pociągów na tych trasach do rzeczywistych potrzeb mieszkańców.

Chodzi o to, żeby pociąg ze Szczytna do Ełku nie wyjeżdżał tak jak teraz zaplanowano w rozkładzie jazdy o godzinie 10, 13 czy 17. Tylko w jednym i drugim kierunku w godzinach rannych, kiedy podróżni przemieszczają się do szkół i pracy. Jeżeli, ktoś chce wrócić w godzinach popołudniowych czy wieczornych musi mieć taką możliwość. Rozkład jazdy trzeba dostosować pod podróżnych a nie pod tzw. obrót taboru. Obsługa pasażera to jest cel nadrzędny.

Prezes Merchel zaapelował także do samorządów aby przyspieszyły budowę infrastruktury w pobliżu nowo wyremontowanych lub wybudowanych przystanków kolejowych.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego

fot. Przemysław Getka

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PKP, kolej, pociągi, PKP PLK, Dworzec Główny, Ireneusz Merchel, Olsztyn Główny, perony
Ma być szybciej, bezpieczniej i bardziej komfortowo. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe przedstawiła plany inwestycyjne

Spółka przypomina również o modernizacjach, które właśnie się kończą. W najbliższą niedzielę w życie wchodzi nowy rozkład jazdy. Oznacza to otwarcie dwóch modernizowanych linii. Z Olsztyna...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV