Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Instytut Polonika pomaga zabezpieczać ukraińskie zabytki

Fot. PAP/Vitaliy Hrabar

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika wspiera ukraińskich konserwatorów zabytków w zabezpieczaniu materialnego dziedzictwa kulturowego. Wobec narastającej agresji wojsk rosyjskich na ukraińskie miasta tamtejszym zabytkom grozi zniszczenie.

Dyrektor Poloniki Dorota Janiszewska-Jakubiak wyjaśniła, że już teraz rosyjskie ataki spowodowały trudne do oszacowania straty.

Czernichów – miasto, które jest kandydatem na listę światowego dziedzictwa UNESCO jest w tej chwili poddawane zbrodniczym działaniom, były ostrzały w okolicach Łucka, a Łuck, Wołyń, Ołyka to są miejsca niezwykle ważne dla polskiej historii. Wiemy o ostrzale Żytomierza, gdzie znajduje się jedno z cenniejszych archiwum dla historii Polski, historii Rzeczypospolitej.

Rosyjska armia zniszczyła już kilka zabytkowych cerkwi, zniszczyła zabytkowy Uniwersytet w Charkowie i dziesiątki innych ważnych dla kultury miejsc.

Dlatego Polonika wspiera zabezpieczanie zabytków między innymi we Lwowie, do którego na razie nie dotarły działania wojenne.

Staramy się zabezpieczać na przykład rzeźby znajdujące się na zewnątrz Katedry Łacińskiej, obiekty na przykład w okolicach Rynku Staromiejskiego.

Pierwotnie zabezpieczane były rzeźby przy pomocy specjalnych niepalnych materiałów lub owijane materiałami niepalnymi, ale rozważana jest kwestia zdemontowania niektórych obiektów i przeniesienia ich w bezpieczne miejsca.

Lwowskie kamienice i obiekty sakralne słyną z zabytkowych, wyjątkowej wartości witraży – dodała Dorota Janiszewska-Jakubiak.

Jeżeli bomba uderzy w budynek to myślę, że i tak nie będzie co zbierać. Natomiast jeżeli byłaby to kwestia odłamków czy fali uderzeniowej, to nasi koledzy Ukraińcy, którzy biorą udział w pracach związanych z zabezpieczeniem, konserwacją witraży stosują dodatkowe siatki chroniące, dodatkową niepalną wełnę mineralną, płyty OSB, blachę.

Na razie konserwatorzy ze Lwowa nie zabezpieczają jeszcze zabytkowych nagrobków Polaków spoczywających na Cmentarzu Łyczakowskim, czy zabytkowego i wyjątkowo symbolicznego Cmentarza Orląt Lwowskich.

Autor: IAR
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zabytki, ochrona, konserwacja
Na pomoc zabytkom Ukrainy

Towarzystwo Opieki nad Zabytkami w Olsztynie organizuje zbiórkę na rzecz Fundacji Dziedzictwa Kulturowego. Pieniądze z dzisiejszej promocji i sprzedaży najnowszego czasopisma Warmińsko-Mazurski Biuletyn Konserwatorski zostaną przekazane...

Zamknij
RadioOlsztynTV