Aktualności, Pisz, Regiony, Węgorzewo
Inscenizacja współczesnej bitwy czołgów i rodzinny piknik na poligonie koło Orzysza
Na poligonie w Wierzbinach koło Orzysza można było obejrzeć inscenizację współczesnej bitwy pancernej. Odbywająca się po raz pierwszy „Walka czołgów” to największy w Polsce dynamiczny pokaz ciężkiego sprzętu wojskowego z pozoracją pola walki.
Podczas pikniku prezentowany był sprzęt wojskowy używany przez żołnierzy giżyckiej brygady i batalionowej grupy bojowej NATO, która od ponad 3 miesięcy stacjonuje koło Orzysza.
Jak powiedziała Beata Szymankiewicz z Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej, które było współorganizatorem „Walki czołgów”, to jedyne tego typu wydarzenie w kraju.
To świetna okazja, żeby rekreacyjnie spędzić dzień z rodziną. Czołgi i wozy bojowe w akcji robią naprawdę olbrzymie wrażenie, a dla większości widzów będzie to zapewne pierwsza możliwość poznania scenerii poligonu, który na co dzień nie jest przecież dostępny dla cywilów
Według oficer prasowej 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej kpt. Martyny Kupis, podczas pozorowanej bitwy można oglądać czołgi PT-91 Twardy, bojowe wozy piechoty i inny sprzęt wojskowy.
Pokazujemy, jak wygląda torowanie dróg, zajmowanie rubieży czy niszczenie celów powietrznych. Rozkładamy nawet most BLG i ładujemy gąsienicowy transporter pływający PTS-M. Oprócz tego można zobaczyć, jak pluton przeciwlotniczy zajmuje stanowiska ogniowe, a drużyna zmechanizowana prezentuje natarcie.
Widzowie mogli także obserwować pokazy wyszkolenia historycznego szwadronu kawalerii, kultywującego tradycje 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich z czasów II Rzeczypospolitej. Były też koncerty, zabawy dla dzieci, stoiska promocyjne służb mundurowych i wojskowa grochówka.
Pokazowa walka czołgów ma być od tego roku wydarzeniem cyklicznym. Władze Orzysza promują to miasto jako „wojskową stolicę Polski”, licząc na rosnące zainteresowanie wojskowością, historią i imprezami o charakterze militarnym. W przeszłości Orzysz był kojarzony z wojskiem głównie z powodu osławionej w czasach PRL jednostki karnej. W latach 1971-1991 trafiali tam żołnierze, którzy popełnili wykroczenia. Poza ostrą dyscypliną czekały ich ciągłe musztry i ćwiczenia, forsowne marsze, a nawet obowiązkowa praca w betoniarni.
Związki Orzysza z wojskiem sięgają 1753 roku, gdy założono tam pruski garnizon, a pod koniec XIX wieku rozbudowano pobliski poligon, który zajmuje 16 tysięcy hektarów i funkcjonuje do dzisiaj.
PAP/ASocha/BSChromy