Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

IMGW: Polsce nadal grozi susza. Sytuacja może unormować się w wakacje

Fot. fotolia

Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej opady deszczu, które przechodzą nad Polską, nie uchronią naszego kraju przez suszą.

Opady występują w tej chwili w południowej, centralnej i wschodniej części kraju. Dzięki nim zmniejszyła się liczba stacji hydrologicznych, które odnotowują zaniżone normy.

Rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski powiedział, że sytuacja cały czas jest gorsza, niż w zeszłym roku. Instytut posiada 650 stacji wodowskazowych. Na przełomie kwietnia i maja 65 procent stacji mierzyło poziom wody poniżej tak zwanego stanu niskiego. 90 stacji mierzyło tak zwany przepływ niżówkowy, to znaczy taki, który wskazuje na suszę hydrologiczną. W tej chwili po opadach deszczu sytuacja się poprawiła. Niski poziom wód mierzy w tej chwili 59 procent stacji. To nie oznacza jednak, że widmo suszy się oddaliło.

Rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski wskazał, że w analogicznym okresie zeszłego roku, kiedy też mówiono o zagrożeniu suszą, stacji, które wskazywały niski poziom wody, było około 30 procent.

Według prognoz opady zanikną jeszcze w tym tygodniu. Maj nie będzie upalny, ale deszczu będzie mniej niż w poprzednich latach. Sucho ma być także w czerwcu.
Niski poziom opadów może wpłynąć na plony, a także na koszty produkcji. Wiele zakładów, w tym elektrownie, chłodzi swoje urządzenia wodą. To może oznaczać wzrost cen np. prądu.

Z modeli IMGW wynika, że poziom opadów wróci do normy w sierpniu, wtedy sytuacja hydrologiczna się ustabilizuje.

 

Redakcja: K. Ośko za IAR

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w susza, deszcz
Olsztyn przeciwdziała suszy. Miasto zapowiada m.in. ograniczenie koszenia traw

Działania, których celem jest zachowanie jak największej ilości wody, są teraz jednymi z najpilniejszych. Olsztyn już od dłuższego czasu dba o skuteczne magazynowanie wody. Z jednej...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV