Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ilu Polaków wymienia opony na zimowe?

Fot. Adobe Stock

Większość kierowców w Polsce, 67 procent, zmienia opony na zimowe. Najwięcej osób decyduje się na to w listopadzie – wynika z badania. Natomiast 21 proc. badanych wskazało, że jeździ na oponach całorocznych.

Z badania przeprowadzonego na zlecenie porównywarki rankomat.pl wynika ponadto, że na całoroczną jazdę na oponach letnich lub zimowych decyduje się odpowiednio 2 procent i 3 procent ankietowanych.

Porównywarka zapytała kierowców, którzy korzystają z opon sezonowych, kiedy udają się do wulkanizatora. Okazało się, że 23 procent ankietowanych zadeklarowało, że opony na zimowe zmienia w październiku. Szczyt zainteresowania wymianą opon przypada na listopad – w tym miesiącu do zakładów wulkanizacyjnych udaje się 48 procent badanych. Do grudnia czeka zaś 6 procent kierowców.

Część ankietowanych, bo 9 procent, decyduje się na wymianę opon, kiedy temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza, a 6 procent osób czeka, aż temperatura będzie niższa niż 0 stopni. Z kolei 5 procent kierowców decyduje się na zmianę ogumienia dopiero po pierwszych opadach śniegu.

Rankomat.pl wskazuje, że kwestia odpowiednio dobranych opon do warunków na drodze może być brana pod uwagę przez ubezpieczycieli.

Stan techniczny opon może wpływać na kwestie związane z ubezpieczeniem samochodu. Jeśli zimą dojdzie do kolizji czy wypadku, a ubezpieczyciel stwierdzi, że przyczyną było ogumienie niskiej jakości i niestosowane do warunków na drodze – może odmówić wypłaty odszkodowania. Powoła się przy tym na zapis mówiący o zaniedbaniach ze strony osoby ubezpieczonej

– przypomina cytowana w raporcie ekspert rankomat.pl Natalia Tokarczyk-Jarocka.

Autor: Ł. Pawłowski (PAP)
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w badanie, opony
Jak się uchronić przed rakiem płuc? Pomogą badania przesiewowe

Rak płuca - taką diagnozę każdego roku słyszy około 22 tysięcy Polaków. Jest to najczęściej rozpoznawany nowotwór złośliwy w kraju. Główną przyczyną zachorowań jest palenie papierosów....

Zamknij
RadioOlsztynTV