Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 7 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Igrzyska Olimpijskie przełożone na następny rok. Jednak nazwa nie zostanie zmieniona

Przewodniczący MKOl Thomas Bach w stu procentach poparł propozycję przełożenia igrzysk w Tokio na 2021 rok – poinformował premier Japonii Shinzo Abe. Mimo zakładanej zmiany terminu nazwa imprezy ma pozostać taka sama – Tokio2020.

Abe zaznaczył, że jego propozycja przesunięcia igrzysk z powodu koronawirusa spotkała się z pełnym poparciem Bacha. Do rozmowy na ten temat doszło podczas wtorkowej telekonferencji. Premier Japonii dostał wówczas zapewnienie ze strony szefa MKOl, że igrzyska w Tokio nie zostaną odwołane. Szef rządu zaznaczył też, że impreza odbędzie się najpóźniej latem 2021 roku.

Biorąca również udział w zdalnym spotkaniu gubernator Tokio Yuriko Koike zapewniła, że nazwa imprezy mimo wszystko się nie zmieni. Organizatorzy podkreślili, że ich celem jest przeprowadzenie „pełnych” zmagań olimpijskich, by „stanowiło to symbol zwycięstwa nad koronawirusem”.

Reuters podał, że w sprawie ewentualnej zmiany terminu zaplanowanych na przełom lipca i sierpnia igrzysk ma dojść jeszcze we wtorek w trybie pilnym do narady członków Komitetu Wykonawczego MKOl.

MKOl długo zapewniał, że tegoroczne igrzyska odbędą się zgodnie z planem, czyli na przełomie lipca i sierpnia. Z uwagi na pandemię koronawirusa takie stanowisko w ostatnich dniach było coraz częściej krytykowane. W niedzielę MKOl przyznał, że istnieje możliwość zmiany terminu zmagań olimpijskich w stolicy Japonii, a decyzja zapadnie w ciągu czterech tygodni. Wykluczył przy tym ich odwołanie.

Wiele narodowych komitetów olimpijskich, w tym PKOl, apelowało w ostatnich dniach o przełożenie igrzysk, niektóre nawet poinformowały, że nie wyślą sportowców do Japonii, gdyby zawody miały się odbyć zgodnie z planem.

Przełożenie igrzysk w Tokio byłoby sytuacją bezprecedensową w historii olimpijskiej rywalizacji. W przeszłości pięć edycji największej sportowej imprezy globu odwołano, ale nigdy wcześniej nie zmieniono ich daty. Przeprowadzenie igrzysk do tej pory zawsze uniemożliwiały działania zbrojne. Przyczyną odwołania letnich igrzysk w 1916 roku oraz letnich i zimowych w 1940 i 1944 roku były – odpowiednio – I i II wojna światowa.

Obecnie w całym świecie odnotowano już ponad 390 tys. zachorowań i ponad 17 tys. zgonów. W Japonii stwierdzono ponad tysiąc zakażeń i około 40 zgonów.

Źródło: PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w olimpiada, Igrzyska Olimpijskie, zmiana organizacji ruchu, zmiana
Kilkanaście drużyn walczy o zwycięstwo w Olimpiadzie Wiedzy o Obronie Cywilnej. „Z roku na rok młodzież osiąga coraz lepsze wyniki”

Ze znajomością udzielenia pierwszej pomocy, prawem ruchu drogowego i międzynarodowym prawem humanitarnym musieli zmierzyć się uczniowie szkół ponadpodstawowych podczas Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o Obronie Cywilnej. Z...

Zamknij
RadioOlsztynTV