Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ich droga do Polski była bardzo trudna. W Braniewie powitano repatriantów z Kazachstanu

Fot. M. Lewiński

Polska rodzina państwa Czetwierk z Kazachstanu znalazła nowy dom. Zamieszkali w Pozezdrzu w powiecie Węgorzewskim, ale pomoc w repatriacji nadeszła z Braniewa. To tam zorganizowano dla nich oficjalne spotkanie powitalne.

Państwo Tatiana i Mikołaj Czetwierk pochodzą z miasta Pietropawłowsk w północnym Kazachstanie. Geograficznie to już południowe obrzeża zachodniej Syberii. Mają troje dzieci: dwóch dorosłych synów i córeczkę, która uczy się w pierwszej klasie szkoły podstawowej.

Pan Mikołaj jest spawaczem, a pani Tatiana do tej pory pracowała jako kierownik pociągów osobowych. Do Polski chcieli trafić przede wszystkim ze względu na swoje korzenie – zarówno pani Tatiana, jak i pan Mikołaj mówią, że większa część ich rodziny to Polacy.

Jesteśmy bardzo wdzięczni za okazaną nam pomoc. Otaczają nas ludzie dobrej woli

– podkreślał Mikołaj Czetwierk.

Droga do repatriacji była jednak trudna. Opisywaliśmy w naszej audycji „Śliska sprawa”. Formalności udało się załatwić dopiero po zmianie władzy w braniewskim urzędzie miasta, do której doszło przy okazji ostatnich wyborów samorządowych. Repatriację zainicjowali mieszkańcy. Powołali specjalny komitet społeczny, na czele którego stanął Edward Szuszkiewicz:

Wspólnie podjęliśmy już decyzję, że repatriantami będziemy zajmować się dalej

– zapewnił w rozmowie z Polskim Radiem Olsztyn.

Komitetowi wtórował aktualny burmistrz Braniewa Tomasz Sielicki

To sytuacja, która daje paliwo do dalszych działań. Jest dowodem, że warto działać

– mówił Sielicki.

Rodzina otrzymała obywatelstwo, ma także polskie paszporty.

Państwo Tatiana i Mikołaj Czetwierk zdecydowali się zamieszkać w Pozezdrzu, między Giżyckiem a Węgorzewem u boku swojej polskiej rodziny. Na spotkaniu w Braniewie był także wójt tej gminy Bohdan Mohyła:

Apeluję do ludzi dobrej woli i do samorządowców: przyjmujcie repatriantów.

Dane wskazują, że w latach 1994–2000 na zaproszenie gmin do Polski wróciło 2 tysiące Polaków z Kazachstanu, a do 2015 r. – 7 tysięcy. Natomiast po nowelizacji ustawy o repatriacji w 2017 r. do kraju wróciło już 2 tysiące osób. Na repatriację czekają nadal m.in. 3 tysiące Polaków żyjących w Kazachstanie.

Najnowsze dane Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pokazują z kolei, że Polaków i osób polskiego pochodzenia podlegających prawu repatriacji jest ok. 60 tysięcy.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: K. Ośko

Więcej w repatrianci
Potomkowie Polaków zesłanych na Wschód wypoczywają na Warmii. „Majówki dla Rodaka łączą nas między sobą i uczą kultury przodków”

Po raz kolejny studenci pochodzenia polskiego przyjechali do Nowego Kawkowa na Warmii na zaproszenie Fundacji dla Rodaka. Potomkowie Polaków zesłanych do Kazachstanu, Mołdawii, Ukrainy, Białorusi i...

Zamknij
RadioOlsztynTV