Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Repatrianci z Kazachstanu zamieszkają w Pasymiu. Zaprosił ich samorząd

Fot. fotolia

Gmina Pasym zaprosiła na stałe czteroosobową rodzinę repatriantów z Kazachstanu. Zamieszkają w lokalu, który został specjalnie dla nich wyremontowany.

– Pomysł, aby pomóc rodakom z Kazachstanu zrodził się 2-3 lata temu i znalazł poparcie całej rady miejskiej – mówi burmistrz Pasymia Cezary Łachmański.

14 maja 2021 r. rada miejska powzięła uchwałę ws. osiedlenia na terenie gminy Pasym rodziny repatriantów z Kazachstanu. Mamy czteroosobową rodzinę. Mamy też pomieszczenia pod dawnym gminnym ośrodku pomocy społecznej, które zaadoptowano.

00:00 / 00:00

– Rodzice z dwójką dzieci bardzo chcieli osiedlić się w kraju przodków – zaznacza burmistrz.

Zaufali nam. Pytali się o pracę – jesteśmy w stanie ich w tym wesprzeć. Tym bardziej, że na rynku jest praca. Będziemy się starali bardzo mocno pomóc na początku.

00:00 / 00:00

Jak podkreśla burmistrz Pasymia, dzięki dofinansowaniu z budżetu wojewody warmińsko-mazurskiego udało się wyremontować i kompletnie wyposażyć lokale przeznaczone dla rodziny ze Wschodu.

To mieszkanie o powierzchni ok. 50 m2. Składa się z 3 pokoi, kuchni, pokoju oraz łazienki z pełnym wyposażeniem. Rodzina z Kazachstanu przyjeżdża praktycznie z niczym – każdy zabiera tylko jedną torbę.

00:00 / 00:00

Koszt remontu i wyposażenia 50-metrowego mieszkania to prawie 280 tysięcy złotych – dodaje.

170 tys. zł udało nam się pozyskać z programów rządowych, które są dla rodaków, którzy zostali kiedyś wywiezieni z Polski.

00:00 / 00:00

Gmina zobowiązała się do pomocy rodzinie w załatwianiu formalności związanych z pobytem.

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w mieszkanie, rodzina, Kazachstan, repatrianci, rodacy
Do Olsztyna i innych miejscowości regionu wróciły Orszaki Trzech Króli

Orszaki Trzech Króli wróciły po pandemicznej przerwie. Organizowane są w wielu miastach województwa warmińsko-mazurskiego. W Olsztynie przygotowano Orszak Trzech Króli z udziałem Mikołaja Kopernika. Trzy orszaki...

Zamknij
RadioOlsztynTV