Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Hulajnogi porzucone w zaspach śniegu. Czy są zagrożeniem dla przechodniów?

fot. P. Getka

Zalegające w zaspach śniegu hulajnogi elektryczne w Olsztynie są zagrożeniem dla przechodniów. Na wielu ulicach miasta można potknąć się o źle zaparkowany pojazd.

Niebezpieczeństwo jest duże, bo hulajnogi najczęściej przysypane są śniegiem. Jak wyjaśnia odpowiedzialny za ich wypożyczenie w Olsztynie Bartosz Małecki, zimą przy opadach śniegu i minusowej temperaturze hulajnogi są chowane, ale część z nich może się zawieruszyć. Są to zwykle pojazdy uszkodzone przez wandali.

Przez wandalizm, niektóre hulajnogi są dla nas niewidoczne. Nasz podwykonawca, który zajmuje się zbieraniem hulajnóg regularnie patronuje Olsztyn. Jeżeli dostaniemy informację od miasta i użytkowników, wtedy zbieramy taką hulajnogę, aby nie zalegała w śniegu.

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Firma wypożyczająca hulajnogi nie ma podpisanej umowy z miastem, bo nie wymagają tego przepisy. Jak przekonuje rzecznik olsztyńskiego Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu Michał Koronowski, miasto dba o uporządkowanie parkowania hulajnóg. W zeszłym roku Olsztyn wprowadził 15 stref parkowania.

Stanowiska, w których można zaparkować ten coraz popularniejszy środek lokomocji zostały wymalowane w obrębie przystanków, gdzie obserwowano pozostawione hulajnogi. Pozostawione przez użytkowników hulajnogi utrudniały pasażerom wsiadanie i wysiadanie z pojazdów komunikacji miejskiej.

00:00 / 00:00

Straż miejska powinna jednak reagować na zgłoszenia o porzuceniu hulajnogi. Pół roku temu wyszły stosowne przepisy – wyjaśnia starszy inspektor Paweł Popin ze straży miejskie w Olsztynie.

Od początku tego roku były już trzy zgłoszenia. Dwa z nich dotyczyły hulajnóg wrzuconych do rzeki w okolicach oczyszczalni ścieków. Jedno zgłoszenie dotyczyło osób nietrzeźwych poruszających się na hulajnogach. Od stycznia tego roku przepisy się zmieniły i hulajnogi te będą odholowywane na parking strzeżony.

00:00 / 00:00

W Olsztynie żadna hulajnoga nie trafiła jeszcze na parking strzeżony. Od początku roku były tylko trzy zgłoszenia. Dwa dotyczyły zatopionych w rzece pojazdów i jedno osób nietrzeźwych, które poruszały się hulojnogą.

Aby prawidłowo zaparkować hulajnogę, należy ją zostawić w strefie rowerowej lub wzdłuż budynku na krawędzi chodnika. Wszelkie nieprawidłowości należy zgłaszać firmie wypożyczającej lub strażnikom miejskim. Przystanki, przy których można zaparkować wypożyczoną hulajnogę elektryczną to m.in. Szpital Wojewódzki, Kościuszki vis a vis Szkoły Muzycznej, Andersa, Sikorskiego, Wilczyńskiego, Płoskiego czy Kanta.

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Autor: D. Grzymska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, zima, śnieg, ulica, chodnik, POJAZD, hulajnoga
Piąta fala pandemii w natarciu, czy Olsztyn może być metropolią? Słuchaj audycji My, Wy, Oni

Audycja publicystyczna My, Wy, Oni, czyli spotkanie przedstawicieli zasiadających w parlamencie partii politycznych w Radiu Olsztyn. Gośćmi Krzysztofa Kaszubskiego byli: Łukasz Tulwiński – Konfederacja Edward Pietrulewicz...

Zamknij
RadioOlsztynTV